Yanlış cam gözlerini bozabilir

Çocuklarda kullanılacak olan yanlış gözlük camlarının gözleri daha çok bozabileceği belirlendi.

Yanlış cam gözlerini bozabilir


Gediz Üniversitesi Optisyenlik Programı Öğretim Görevlisi Cumhur Akarsu, hatalı gözlük camları nedeniyle hem optik sektörünü hem de vatandaşları uyardı. Akarsu, “Optik merkezi hatalı gözlük camı göz sağlığını daha da bozuyor. Göz gelişimi devam eden çocuklarda ise şaşılığa yol açıyor” dedi.

Cumhur Akarsu, göz sağlığıyla ilgili uyarıda bulundu. Akarsu, hatalı gözlük camlarının görme bozukluklarını daha da artırdığını, şaşılık gibi kalıcı rahatsızlıklara yol açtığını vurguladı. Gözün görme merkeziyle gözlük camının optik merkezinin aynı eksende buluşması gerektiğine dikkat çeken Akarsu, “Bu merkezlerin, camdaki milimetrik düzeyde kayma nedeniyle birbirinden farklı olması durumunda ‘prizmatik etki’ dediğimiz olumsuz durum ortaya çıkıyor. Bu da yetişkinlerde görmede kusur, baş ağrısı ve baş dönmesi yapıyor. Asıl tehlike ise çocuklarda. Göz gelişimi tamamlanmamış 9 yaşın altındaki küçüklerde hatalı gözlük yüzünden şaşılık oluşabiliyor. Cam numarası arttıkça risk de artıyor. Anne ve babalar çocuklarının daha iyi görmesini isterken başka sorunlarla karşılaşıyor, doktorların uyguladığı tedavi de ne yazık ki amacına ulaşmıyor” diye konuştu.

Öğretim Görevlisi Cumhur Akarsu, burada asıl sorumluluğun optik sektöründe olduğuna işaret ederek, “Doktorun verdiği reçeteye göre gözlük camı işleyen optik teknisyenleri, milimetrik bir kaymanın kalıcı şaşılığa varan göz rahatsızlıklarına sebep olacağını aklından hiç çıkarmamalı. Vatandaş da gözlüğünü alır almaz doktoruna mutlaka kontrol ettirmeli, camda hata olup olmadığını öğrenmeli. Aksi halde görme bozukluklarını giderme amaçlı tedavi, yerini başka rahatsızlıklara ve geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara bırakıyor” dedi.

 

Loading...