Yemek düzeni sizin elinizde

Çocukların yemek saati ve yemek seçme alışkanlıklarını değiştirmek ebeveynlerin elinde!

Yemek düzeni sizin elinizde

Daha küçükken belki de hiç sorun çıkarmadan verdiğiniz her lokmayı yiyordu, şimdilerde ise yemek zamanı sorunlar çıkarmaya başladı. Çocuğunuz yemek seçmeye başlamış gibi görünüyor. Bu dönemi atlatmaya yardımcı olacak tavsiyelerimiz var.

Çocuğunuz inatçıysa ve yemek seçiyorsa bu işlemde ebeveynler bir hayli zorlanıyor. Yemek seçme, 18 – 24 ay arasında başlayan normal bir dönem.

“Bu yaştaki çocuklar yemekleri reddederler hatta daha önce sevdikleri bir şey bile olsa. Bu onların bağımsızlıklarını kanıtlama biçimidir diyor “Yemek Savaşları” kitabının yazarı Laura Jana.

Bu çağdaki çocuklar kendi başlarına seçim yapmak isterler bu yüzden ona küçük seçenekler sunabilirsiniz. Mesela, bezelye mi havuç mu veya fasulyemi gibi.

Eğer bazı seçenekler sunarsanız onları şaşırtabilirsiniz. Elinizde yiyecek olarak sadece patates varsa üzerine sos olarak ne istediğini veya ne renk tabakta yemek istediğini sorabilirsiniz.

İşte yemek seçerken çocukların aklındaki nedenler:

– Güç

Bu çağdaki çocuklar durumu isterlerse değiştirebileceklerini fark etmeye başladıkları zaman sizi ellerine fırsat geçtiğinde test ederler.

Bu tamamen kontrol gerektirir. Tabaklarını iterek ve hayır diye bağırarak, sizden bir tepki beklerler. Tepkisiz olmaya çalışın.

3-6 yaş arasında bir çocuğun istemediği bir yemeğe zorlarsanız, bu ters etki yaratır ve tüm şansınızı kaybedebilirsiniz.

Peki çocuğunuz yemek yemediği zaman ne yapacaksınız?

Örneğin kızınız öğlen yemeğini yemedi, o zaman son derece duygusuz bir ifadeyle “Belki akşam yemeğine kadar acıkmış olursun, o zaman yersin” deyin.

– Akran Baskısı

Çocuklar, diğer çocukların ne yediğine dikkat ederler. Oğlunuzun her gün pizza ve patates kızartması yiyen bir çocukla arkadaş olduğunu düşünün. Bu onun yeme alışkanlıklarını değiştirmede olumsuz bir örnek olabilir.

– Ters Çevirin

Çocuğunuzun sağlıklı beslenen biriyle takılmasını sağlayın. İngiltere’de 3-7 yaş arası çocuklarda yapılan iki araştırmanın sonucuna göre ; çocuklar kendilerinden yaşça büyük bir çocuğun hiç tanımadıkları bir yiyeceği yediklerini gördüklerinde, bunu denemeye daha hevesli olabilirler.

Eğer çocuğunuzun arkadaşları, tıpkı onun gibi yemek seçiyorsa, çocuğunuza lise yaşlarında bir bakıcı veya pozitif örnek olması için ikiz kuzenlerini çağırabilirsiniz.

Ancak bunu bilerek yapıyor olduğunuzu anlamamalı. Eğer sizin bir işler çevirdiğinizi anlarsa, yememek konusunda daha ısrarcı olabilir.

– Abur – Cubur Dünyası

Neredeyse bütün çocuklar tatlı yiyeceklere duyarlı bir damak tadıyla dünyaya gelirler.

Çocuğunuz büyüdükçe ve evden daha çok çıkmaya başladıkça doğum günü partileri, arkadaş toplantıları hatta alışveriş merkezleri gibi yerlerde sayısız seçeneği bulunan şekerlemeleri ve abur cuburları görmeye başlayacak.

Buda sizin ona evde yedirdiğiniz yemeklere kayıtsız kalmasını sağlayacak.

– Tersine Çevirin

Çocuğunuza “bazen” veya “özel” veya “eğlence” yemekleri olduğunu söyleyin.

Pasta, dondurma, patates kızartması gibi besinlerin ona yasak olmadığını, ama sağlıklı ve güçlü olabilmesi için evdeki sağlıklı yemekleri yemesi gerektiğini belirtin.

Bu özel yemekleri de özel zamanlarda yiyebileceğini bilsin.

Loading...