Reklamsız Sözcü

5 yaşındaki Ayan Kureyşi bilgisayar uzmanı oldu!

İngiltere'de yaşayan Ayan Kureyşi üstün zekasıyla dünyanın en genç bilgisayar ve Microsoft uzmanı oldu.

android-time 15:54
5 yaşındaki Ayan Kureyşi bilgisayar uzmanı oldu!
İngiltere'de yaşayan Ayan Kureyşi üstün zekasıyla dünyanın en genç bilgisayar ve Microsoft uzmanı oldu.

Microsoft’u şaşırtan 5 yaşındaki çocuk!

Beş yaşındayken teknolojik deha sınavını geçen Ayan Kureyşi, Microsoft sertifikalı profesyonel bir bilgisayar uzmanı olma hakkı kazandı. Babası da bilgisayar uzmanı olan Ayan, şu an altı yaşında ve evden kurduğu bir bilişim ağı var. BBC'ye konuşan Ayan Kureyşi, sınavı zor ama eğlenceli bulduğunu ve günün birinde İngiltere’de teknoloji merkezi kurmak istediğini söyledi.

Ayan, ‘Sınavda çoktan seçmeli sorularla birlikte, kablosuz erişim alanı ile çeşitli senaryolara dayalı sorular vardı’ dedi. Ayan’ın babası Asım Kureyşi , ‘İşin en zor kısmı, sınav dilini beş yaşında bir çocuğun anlayabileceği şekilde açıklamaktı. Ama oğlum kavramış görünüyordu ve çok iyi bir hafızası olduğunu kanıtladı’ dedi. Baba Kureyşi, oğlunu bilgisayarla ilk kez üç yaşındayken tanıştırdığın anlatıyor.

Asım Kureyşi ‘Çocuğun, anlattığım her şeyi ertesi gün hatırladığını fark ettim. Ben de ona daha fazla bilgi vermeye başladım’ diye açıklıyor. Kureyşi, ‘Küçük yaşta bilgisayarlarla bu kadar çok uğraşmak çocukları olumsuz etkileyebilir. Ama Ayan’ın durumu biraz farklıydı. Bu fırsatı iyi değerlendirdi’ dedi. Ayan’ın evinde kendi kurduğu bilişim ağının bulunduğu bir bilgisayar laboratuvarı var. Çocuk günde iki saat işletim sistemleri üzerine çalışıyor ve programları nasıl yükleyeceğini öğreniyor. Ayan Kureyşi Microsoft sınavına girmek için gittiğinde, gözetmenler çocuğu çok küçük buldukları için endişelenmişler. Ayan’ın babası çocuğun tek başına idare edebileceğini söyleyerek görevlileri rahatlatmış.

Ayan bir gün Amerika’daki Silikon Vadisi’ne benzer bir teknoloji merkezi kurmak istediğini söylüyor. İngiltere’de kuracağı merkeze E-Valley adını vermeyi düşünüyor. Ayrıca kendi şirketini de kurmak istiyor.

hurriyet

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:5517.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more