Apple pazarın lideri oldu!

Teknoloji devi Apple, tablet pazarındaki liderliğini kimseye kaptırmıyor.

Apple pazarın lideri oldu!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerden birisi olan Apple büyüyen tablet pazarındaki liderliğini bırakmıyor. Küresel tablet bilgisayar pazarı uzun süredir phablet ve ara büyüklükteki çeşitli akıllı cihazların saldırısı altında kaldı. Satış rakamlarının azalması souncu son bir iki yıldır pazarın küçüldüğü düşünülsede, Lenovo Yoga Tablet 2 Pro ve Voio'nun hibrid tablet ürünü gibi yenilikçi ürünler piyasanın canlı kalmasını sağlıyor.

Uluslararası araştırma firması IDC (International Data Corporation) tarafından yayınlanan yeni rapora göre, tablet pazarında bir küçülme yok ancak büyümesi yavaşlamış durumda. Geçen seneye oran küresel tablet pazarında yüzde 11.5 büyüme yaşanmış.

Apple yılın üçüncü çeyreğinde 12.3 milyon adet iPad piyasaya sürmüş ve bu rakamda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12.8 düşüş yaşandığı görülüyor. Her ne kadar rakamlarda düşüş yaşansada teknoloji devi bu alanda liderliğini korumayı biliyor. iPad Air 2 ve iPad Mini 3 modellerini de piyasaya süren firma satışlardan memnun durumda.

İkinci sırada Samsung var

Listenin ikinci sırasında ise Apple'ın ezeli rakibi Samsung bulunuyor. Samsung 9.9 milyon adet ile lideri takip ederken, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5.6 oranında daha fazla tablet üretmiş. IDC'ye göre tablet pazarında üçüncü sırayı 3.5 milyon adet satış ile Asus ve 3 milyonluk satışıyla Lenovo alıyor.

Loading...