Sözcü Plus Giriş

Ay üzerindeki bu evi siz de alabilirsiniz!

İsveç’den bir grup girişimci, Ay’a kırmızı küçük bir ev gönderip sıkıcı uydumuzu daha neşeli bir yer haline getirmek istiyorlar.

11:46 -
Ay üzerindeki bu evi siz de alabilirsiniz!

Herkesin istediği türden parlak fikre ve ürüne maddi destek sağlayabilmek için kurulmuş olan crowdfunding sitesiKickstarter açıldığından beri tuhaf çok proje gördük. Ama galiba böylesi şimdiye kadar çıkmadı. Mikael Genberg ve ekibi, Ay'a kırmızı bir ev yollamak istiyor.

Aslında bir sanat eseri olarak düşünülmüş bu Ay'da kırmızı ev fikri, 2003 yılından beri planlanmakta olan bir projeymiş. Mikael Genberg, 15 sene önce İsveç Uzay Organizasyonu'nun Ay etrafında dönecek bir uydu planlamasını öğrenince aklına bu fikir gelmiş. İnsanları Ay'a yollamanın ne kadar zor olduğunu düşünen Genberg, en azından Ay yüzeyine kırmızı bir ev koyarak yaratıcılığa, ilhama ve insanlığın herşeyin yapılabileceğine dair inancına destek olmak istemiş.

Genberg ve çeşitli teknik alanlardan gelen uzmanlardan oluşan ekibi, Ay'a gidecek evin 2015 yılında gerçekleşmesini umuyorlar. Bu iş için ABD kökenli bir uzay teknolojisi firması olan Astrobotic ile çalışıyorlar. Bu ev kendi kendine açılıp kurulabilir bir yapıda olacakmış ve Ay'a özel bir sivil roket ile ulaştırılacak.

Şu anda Kickstarter'da projenin ilk aşaması için 250,000 Dolar toplanmaya çalışılıyor. İlk aşama tamamlanırsa ekibin elinde bir prototip hazırlamak için yeterli para ve konsept çalışma bulunacak. İkinci aşama ise 1,000,000 Dolar toplanırsa mümkün, bu aşamada evin prototip çalışmaları yapılacak. 5,000,000 Dolar gerektiren üçüncü aşama ise ev prototiplerinin testlerini içeriyor. Eğer finalde 15,000,000 Dolar toplanabilirse, kırmızı evi Ay'a göndermek için yeterli kaynak sağlanmış olacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more