Sözcü Plus Giriş

Çocuklar için elektronik yapboz

Çocuklara elektronik devre ve cihaz mantığını kolayca anlatmaya yarayacak elektronik yapboz seti MAKEY, tamamen bir Türk ürünü.

11:40 -
Çocuklar için elektronik yapboz

İTÜ'de genç girişimcilere destek olmak için başlatılan “İTÜ Çekirdek Projesi” içinde bir firma çok başarılı bir proje ile 2013 yılı birincisi olmuş. Karınca Lab isimli firma, çocuklara elektronik cihazların temellerini öğretmek ve onları geleceğe hazırlamak için “MAKEY” isimli bir elektronik yapboz seti tasarlamış.

Makers Türkiye sitesinde keşfettiğimiz MAKEY, çok pratik şekilde mıknatıslı parçalarla birbirine takılabilen ve bir araya getirilince çok ilginç cihazlar yapabildiğiniz modüllerden oluşan bir elektronik seti. MAKEY'in açılımı “Modüler Ardışık Küçük Elektronik Yapboz” şeklinde zaten. Birbirine bağlanabilen 80'den fazla modül planlanmış bu projede.

Mesela MAKEY ile yapılan cihazlardan biri “Yakalanmayan Araba”. Bu projede bir hareket sensörü sayesinde siz elinizi yaklaştırdıkça, modülleri birleştirip yaptığınız araba bunu algılıyor ve kendi kendine uzaklaşıyor. Modüller arasında çeşitli sensörler, batarya, LED ışıklar, motorlar, tekerlekler ve benzeri tonla farklı parça var.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more