Sözcü Plus Giriş

Dinlendinizi nasıl anlarsınız?

Telefonunuzun dinlendiniğini nasıl anlarsınız. Bunu anlamanın çeşitli yolları var...

15:12 -
Dinlendinizi nasıl anlarsınız?

Türkiye gündemini son günlerde işgal eden konulardan biri de izinsiz yapılan telefon dinlemeleri. Kullanıcılarda paranoya yaratan bu durum karşısında insanların yapacakları pek bir şey bulunmuyor.

Çünkü telefonumuzun dinlenip dinlenmediğini bilmiyoruz. Ancak bunu anlamanın çeşitli yolları var .

Eğer cihazınız casus yazılımlar tarafından dinleniyorsa telefon görüşmesine başladığınız zaman siz farkında olmadan sizi dinleyenlere gizli bir SMS göndererek dinlemeye başlamalarını hatırlatır. Cep telefonu faturanızın ekinde bilmediğiniz SMS adresleri görürseniz büyük bir olasılıkla dinleniyorsunuzdur.Cep telefonunuzun şarjı çok kullanmasanız dahi çok çabul bitiyorsa, olağan dışı bir batarya tüketimi söz konusu ise dinleniyor olabilirsiniz.

Telefon görüşmenizi yaparken arka planda eko ve cızırtı varsa dinleniyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek.Bilgi güvenliği uzmanları dinlemelere karşı telefonunuza sürekli olarak format atmanız gerektiğini düşünüyor. En önemli dinleme belirtilerinden biri de telefonunuzun kendi kendine ısınmasıdır. Örneğin telefonunuzu bir masa üzerine bıraktınız ve 1 saat sonra aldığınızda telefonunuzda sıcaklık hissediyorsanız dinlendiğinizden şüphe duymayın.Telefonunuzdaki cızırtı ve yankı sesleri, dinlenme ihtimalinizi güçlendiren farklılıklar. Bu gibi durumlarda telefonunuzu kapatın ve bataryayı birkaç dakika çıkartın.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more