En akıllısı: Sesame

Sesame akıllı telefon engelliler için özel olarak geliştirildi.

En akıllısı: Sesame

Sesame bazı telefonlarda bulunan mevcut özelliğin geliştirilmiş bir hali. Bu özellik sayesinde telefona elinizi sürmeden kontrol edebiliyorsunuz. Kafanızın hareketlerini takip eden ve bu sayede telefonunuza elinizi sürmeden kontrol etmenizi sağlayan bu akıllı cihaz engelli kişiler için tasarlanmış. Engelli insanların akıllı telefonları aktif olarak kullanabilmesini sağlayacak bu gelişme, engelle kişilerin yaşam içerisinde daha etkin bir rol almalarını sağlayacak.

Ses komutları ile yönlendirme imkanı

Bu cihaz sayesinde Facebook, Whatsapp ve Twitter gibi platformlara dokunmadan erişebilecek olan kullanıcılar aslında Google'ın Nexus 5 cihazına bir yazılım yaması yapılmış hali olan Sesame'yi kullanmış olacaklar. Nexus 5 cihazlarınızda Open Sesame dediğiniz zaman açılan servis kafanızın hareketleri ile telefon ekranındaki bir fare imlecini kolaylıkla hareket ettirebiliyor. Bu sayede telefonun her özelliğini aktif şekilde kullanmış oluyorsunuz. Daha sonra gerekli yerlerde ses komutları ile yönlendirmeler yapabiliyorsunuz.

Yaklaşık 10 kişinin katılımıyla deneme aşamaları tamamlanan Sesame'nin testleri oldukça başarılı bir şekilde sonuçlanmış durumda. Söz konusu cihaz için şimdiden birçok talebin geldiğini belirten proje sahipleri projenin prototipinin hazır olduğunu ve Indiegogo'da kendilerine bir firma aradıklarını belirtti. Erken açılış fiyatları 700 dolar olan cihazın daha sonra fiyatının 900 dolar olacağı belirtiliyor.

mynet

Loading...