Geleceğin Einsteinları Türkiye’de buluşacak

Farklı ülkelerden lise öğrencilerince hazırlanmış başarılı bilimsel projelerin görücüye çıktığı ICYS-Uluslararası Genç Bilim İnsanları Konferansı, gelecek y

Geleceğin Einsteinları Türkiye’de buluşacak

Farklı ülkelerden “geleceğin Einstein’ları” olarak adlandırılan lise öğrencilerince hazırlanmış başarılı bilimsel projelerin görücüye çıktığı ICYS-Uluslararası Genç Bilim İnsanları Konferansı, gelecek yıl “ilk kez” Türkiye’de yapılacak. Genç beyinler, uluslararası bilim merkezleri ve dergilerince takip edilen organizasyonla, projelerini bilim dergilerinde yayınlatma imkanı bulacak.

ICYS’nin Türkiye temsilcisi olan İzmir Üniversitesi’nin eğitim danışmanı Ümit Karademir, AA muhabirine yaptığı açıklamada ICYS’nin her yıl farklı bir ülkede, o ülkenin ICYS temsilcisi üniversitenin evsahipliğine yapılan, lise düzeyi gençlerin projeleriyle görücüye çıktığı dünya çapında önemli bir organizasyon olduğunu söyledi.

Öğrencilerin fizik, matematik, bilgisayar mühendisliği, çevre ve yaşam bilimleri olmak üzere 5 dalda bireysel olarak kendilerini ifade etmeleri, bilgi düzeylerini kanıtlamaları için düzenlenen etkinlikte, projelerin uluslararası jüri tarafından değerlendirildiğini aktaran Karademir, başarılı çalışmaların ödüllendirildiğini ifade etti. Karademir, her üniversitenin ülkesinde yaptığı yarışmalarla ICYS’ye katılacağı projeyi belirlediğini kaydederek, “Gelecek yıl nisan ayında Türkiye’de ilk kez düzenlenecek ICYS’de 30 civarında ülkeden projeler görücüye çıkacak. Biz evsahibi olma ayrıcalığıyla 15 projemizle katılacağız” diye konuştu.

“Katılım belgesi burs sağlıyor”

ICYS’nin uluslararası bilim merkezleri ve bilim dergilerince takip edildiğine dikkati çeken Karademir, şöyle konuştu:

“Öğrenciler oturumlarla projelerini tanıtacaklar. ICYS’ye katılmak bir prestij. O katılım belgesiyle dünyada bir çok üniversitede burslu okuma imkanı bulacaklar. Gelecekte Nobel ödülü alacak gençleri İzmir’de misafir edeceğiz. Geleceğin Einsteinlarına evsahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bunlar mutlaka Oxford, Harvard gibi üniversitelerde okuyacak gençler.”

Karademir, daha önce düzenlenen ICYS’lerde öne çıkan projelerin uluslararası bilim dergilerince yayınladığını belirterek, genç beyinlerin ICYS ile böyle bir imkan bulduklarını dile getirdi.

AA

Loading...