Göktürk-2 Dünya’yı 10 bin kez turladı!

Göktürk-2, 2 yıl içinde Dünya etrafındaki kutupsal yörüngesinde 10 bininci turunu 1 Kasım’da tamamladı.

Göktürk-2 Dünya’yı 10 bin kez turladı!

Göktürk-2, 18 Aralık 2012 tarihinden bu yana yörüngesinde Dünya'yı 10 bin kez turladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Ahlatlıbel-Ankara'daki Keşif Uydu Tabur Komutanlığı'ndaki yer istasyonuyla 2 yıl içinde 4 bin kez iletişim kuran Göktürk-2, 4 bin 800'den fazla görüntüleme görevini başarıyla yerine getirdi.

Bu süre içinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve kamu kuruluşlarının görüntü talebini karşılayan Göktürk-2, Dünya'nın farklı bölgelerinden 9 milyon 850 bin kilometrelik alandan görüntüleme yaptı. Uydunun Türkiye'den yaptığı görüntülemeyse 1 milyon 650 bin kilometrekareyi buldu. Göktürk-2 uydusuyla Dünya üzerindeki herhangi bir noktanın görüntülenmesi konusunda uluslararası bir kısıtlama bulunmuyor.

BİR DÜNYA TURU 92 DAKİKA SÜRÜYOR

Yeryüzeyinden 685 kilometre yükseklikteki Güneş uyumlu yörüngeye yerleştirilen Göktürk-2, Dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlıyor. Göktürk- 2 yaklaşık 640 kilometre uzunluğunda ve 20 kilometre genişliğinde bir şeridin görüntüsünü tek geçişte indirebilecek kapasitede yüksek hızlı veri haberleşmesine sahip bulunuyor.

haberturk

Loading...