Sözcü Plus Giriş

Kuyruklu yıldızda piramit bulundu!

İşte kuyruklu yıldızdaki piramit

Güncellenme: 15:50, 14/10/2014
Kuyruklu yıldızda piramit bulundu!

10 yıl önce fırlatılan Rosetta uzay aracı, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızında piramit biçiminde bir kaya kütlesinden detaylı görüntüler yollamaya başladı. Kayaya ‘Keops’ adı verildi.

Kuyruklu yıldızların yapısını inceleme görevini sürdüren Rosetta uzay aracı, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına ilişkin çarpıcı fotoğraflar gönderdi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 10 yıl kadar önce uzaya gönderilen Rosetta, 67P/Churyumov-Gerasimenko'dan görüntüler yolladı. Görüntülerde, kuyruklu yıldızın yüzeyindeki piramit biçimindeki 25 metrelik kaya parçasına ilişkin görüntüler özellikle dikkati çekiyor.

İŞTE KEOPS!

Rosetta’daki Optik Spektropkopik ve Kızılötesi Görüntüleme Sistemi (OSIRIS) baş araştırmacısı Holger Sierks, araştırmacıların, görüntülerdeki kaya parçasına Mısır’ın başkenti Kahire’deki Keops piramidinden esinlenerek “Keops” adını verdiklerini belirtti.
ESA tarafından 2 Mart 2004’te uzaya fırlatılan Rosetta, 67P’ye ilişkin ilk görüntülerini ,kuyruklu yıldızın yörüngesine girdiği Ağustos 2014’te göndermişti. Uzay aracı son birkaç haftadır söz konusu kaya parçası ve etrafına ilişkin yakın plan ve geniş açılı görüntüler göndermeye başladı.

KUYRUKLUYILDIZA İNECEK İLK UZAY ARACI OLACAK

Keops kayasının özelliklerinin henüz bilinmediğini belirten araştırmacılar, uzay aracının 9 Ekim’de kuyruklu yıldıza daha da yaklaştığını ve yüzeyin sadece 10 km üzerinden çekimler yapmaya başladığını ifade etti.
Bir kuyruklu yıldızın yörüngesine başarıyla oturan ilk uzay aracı Rosetta, 12 Kasım’da ise üzerindeki Philae adlı inceleme aracını 67P yüzeyine indirecek. Başarılı olursa bu bir kuyruklu yıldız üzerinde yapılan ilk yumuşak iniş olacak.

TOZ, GAZ VE BUZDAN BİR DEV

Asteroitlerden farklı olarak bir buz kütlesinden oluşan kuyruklu yıldızların sürekli olarak toz ve gaz püskürtmeleri, yüzeylerine iniş yapan uzay araçları için tehlike oluşturuyor. Bu nedenle şimdiye kadar hiçbir uzay aracı bir kuyruklu yıldızı, üzerine iniş yaparak yakından inceleme fırsatı bulamadı. Rosetta’nın görevi, kuyruklu yıldızların yapısının çözülmesi ve böylece Güneş Sistemi’nin kökeni ve evrimi konularında bilim dünyasına ışık tutacak olması açısından büyük önem taşıyor.

Almanya'daki Güneş Sistemi Araştırma Merkezi'nin bünyesindeki Max Planck Enstitüsü'nde kuyruklu yıldız araştırma görevlisi olarak çalışan Sierks, kaya parçasının üzerinde, 67P'nin tabanıyla aynı parlaklık ve yapıda benekler bulunmasının özellikle merak uyandırdığını söyledi. Sierks, “Sanki kuyruklu yıldızın yüzeyini kaplayan toz, kaya parçasının çatlaklarını doldurmuş gibi gözüküyor. Ancak elbette bundan emin olmak için henüz çok erken” dedi.

 

AA