Kuzey Kore, Facebook ve Twitter’ı engelledi

Kuzey Kore yetkilileri yabancı uyruklu kullanıcılarına Facebook ve Twitter erişimini engelledi.

Kuzey Kore, Facebook ve Twitter’ı engelledi

Haber ülkede varlığını sürdürebilen yabancı kaynaklı birkaç servisten biri olan Russian ITAR-TASS haber ajansından geldi.

Kuzey Korelilerin çoğu bilgisayar kullanamıyor ve kullanabilenleri de sadece ülke çapında intranet bağlantısı kullanabiliyor. Üniversiteler, kütüphaneler ve diğer alanlarda kullanılabilen intranet bağlantısında ise hükümet propagandası, bilim hakkında bilgiler, teknoloji, genel kültür ve hatta yemek tarifleri yer alıyor.Dış dünyayla bağlantı hükümet gözetiminde çok sıkı kontrol altında tutuluyor. Bunlara yabancı radyo frekanslarının bozulması, uluslararası telefon görüşmelerinin ve mesajların kısıtlanması dâhil.

Yardım çalışanlarını ve iş için gelenleri oluşturan ve orada yaşayan az sayıdaki yabancıların izin yoluyla kısıtlanmış kablosuz bağlantıları bulunuyor. Ama aniden Facebook ve Twitter bağlantılarının tamamen kesilmiş olduğu bildirildi. Bununla ilgili olan haberin henüz kesinleşmediği ve ne Facebook ne de Twitter'dan bununla ilgili bir açıklama gelmediği söylendi.

Eylül ayında, Kuzey Kore Devlet Radyosu Düzenleme Bölümü, yabancı elçiliklere ve yardım organizasyonlarına, devlet onayı olmadan Wi-Fi ya da uydudan internet bağlantısı kullanamayacaklarını duyurmuştu.

 

Loading...