Reklamsız Sözcü

ODTÜ’lü öğrenciden geleceğin cihazı: Lotus

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde öğrenciyken tasarladığı geleceğin cihazı Lotus’la, Design Lab 2014 yarışmasında dünya ikincisi oldu.

11:54 -
ODTÜ’lü öğrenciden geleceğin cihazı: Lotus

Ev aletleri ve endüstriyel ürünler üreticisi Electrolux tarafından “Sağlıklı Evler” temasıyla düzenlenen 11. Design Lab yarışmasına katılan 43 ülkeden 1.700 proje halk oylaması ve jüri tarafından değerlendirildi. Çekişmeli geçen yarışmanın sonunda dereceye girenler Electric Venue Paris'te düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Yarışmada Türk tasarımcı Fulden Dehneli, tasarladığı modüler ve şarj edilebilir 3 hava topunu barındıran Lotus ile ikincilik ödülünü kazandı. Bulunduğu ortamın havasındaki gözle görünmeyen bakterileri ve tozları temizleyen Lotus'un modüler yapısı sayesinde temiz havayı istenilen yere taşımak mümkün oluyor.

İLK ÖDÜLÜ DEĞİL

Fulden Dehneli, geçtiğimiz aylarda mezun olduğu ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü mezuniyet projesi olan, lokal ve genel olarak havayı temizleyen Vita ile 2014 İF Konsept Tasarım Ödülü'nü kazanmıştı.

BİRİNCİ SANAL AVLANMAYA

Electrolux Design Lab 2014'te birincilik ödülünü İngiltere'deki Central Saint Martins okulundan yarışmaya katılan Çinli tasarımcı Pan Wang kazandı. Sanal bir alışveriş deneyimi sunan tasarımda, bir hologram vasıtası ile kullanıcılar yiyeceklerini adeta doğanın içerisinde avlanarak topluyorlar. Topladıkları yiyecek malzemelerine ilişkin bilgiler yerel marketlere iletiliyor ve kullanıcının evine sipariş olarak teslim ediliyor. Yemek hazırlama ve alışveriş yapma deneyimini keyifli hale getirmeyi amaçlayan tasarımın amacı özellikle çocukları yemeklerdeki malzemeler ve bu malzemelerin nereden geldiği konusunda eğitmek ve doğadaki besin zinciri hakkında bilinçlenmelerini sağlamak.

3.000 AVRO KAZANDI

Bu yılki Electrolux Design Lab jürisinde Electrolux Tasarım Bölümü Başkan Yardımcısı Lars Erikson, H&M Yaratıcı Danışmanı Margareta van den Bosch ve İsveç Endüstriyel Tasarım Vakfı Başkanı Robin Edman görev aldı. Jüri değerlendirmesi sonucunda birinci olan Pan Wang 5.000 avro ve Electrolux Global Tasarım Merkezi'nde altı ay ücretli staj yapma imkanı elde etti. Fulden Dehneli 3.000 avro, üçüncülüğü kazanan Michal Pospiech 2.000 avro, halk seçiminde birinci olan Fiorella Rios ise 1.000 avro ödül kazandı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more