Örümcek Adam gibi tırmanmak mümkün olacak

Örümcek Adam'ın en dikkat çeken özelliklerinden olan duvara tırmanabilmek, yeni bir teknoloji sayesinde herkes için mümkün olabilecek.

Örümcek Adam gibi tırmanmak mümkün olacak

Örümcek Adam gibi tırmanmak mümkün olacak

Meşhur çizgi roman ve sinema uyarlaması Örümcek Adam (Spider-Man)’in sahip olduğu en önemli özelliklerden biri olan duvara tırmanabilmek gerçeğe dönüştürülüyor. Bundan bir süre önce DARPA tarafından yapılan açıklamada, Pentagon’a bağlı biliminsanlarınca bu teknoloji üzerinde çalışıldığı açıklanmış ancak daha fazla detay paylaşılmamıştı.

Cüsseli ve ağır bir insanın üstünde yük olmasına rağmen duvara tırmanabilmesini sağlayacağı söylenen teknolojinin sırrı ise şimdiden çözülmüş gibi. Stanford Üniversitesi’nin araştırmacılarından gelen bilgilere göre bu deneyimi gerçeğe dönüştürmek pek de zor değil.

Cilt kremleri, ısı yalıtımında kullanılan malzemeler ve hatta tavuk nugget’larda da kullanılan Polydimethylsiloxane (PDMS) adlı polimerin çokgen bir yüzeye uygulanmasından ibaret olduğu söylenilen teknoloji, üniversiteye göre çok daha şaşırtıcı değil.Üniversitenin de test aşamasında sürdürdüğü bu proje gerçek olduğu taktirde ilk olarak ABD askerlerinin hizmetine sunulacak.

 

shiftdelete

Loading...