Samsung Galaxy S6 İçin teknik bilgiler

Ssmsung Galaxy S6 için teknik bilgiler gelmeye başladı.

Samsung Galaxy S6 İçin teknik bilgiler

Firmanın amiral gemisi sayılan Galaxy S serisi akıllı telefonların bir sonraki yeni nesil modeli olan Galaxy S6 ile ilgili söylentiler çıkmaya başladı bile. Sammobile sitesinin verdiği bilgiye göre “Project Zero” kod adlı altıncı nesil Galaxy telefonu şimdiye kadarki en etkileyici telefon olabilir. Teknik bilgilere ekrandan başlayalım, Samsung Galaxy S6 modeli 2,560 x 1,440 çözünürlüğe sahip Quad HD ekrana sahip olacak. Ekran boyutu belli değil ama her zamanki gibi Super AMOLED teknolojiye sahip olacağı tahmin ediliyor.

Ana kameranın sensörü, Note 4 ile aynı model bir IMX240 ama kaç megapiksel olacağı henüz belli değil. Fakat tahminler OIS (optik imaj sabitleme) destekli 16 veya 20 megapiksel yönünde. Ön kamera 5 megapiksel'e yükseliyor. Depo alanı olarak alışık olduğumuz 16 GB, 64 GB ve 128 GB kapasite yine cihazda mevcut olacak. 16 GB kapasite seçeneği ise şimdilik ortalıkta görünmüyor.

Galaxy S6'nın işlemcisi yeni bir Exynos 7420 olacak gibi görünüyor. Bu işlemci 64-bit işlem yeteneğine sahip sekiz çekirdekli bir model. Dört çekirdek Cortex-A53 ve diğer dört çekirdek ise Cortex-A57 şeklinde dizilmiş olacak deniliyor. Ayrıca Android'in yeni sürümü 5.0 Lollipop'un artık 64-bit desteklediğini de hatırlatalım. Ama Galaxy S6'nın bir de Qualcomm Snapdrgon 810 versiyonu olacağındna bahsediliyor, 810 da aynı şekilde 64-bit işlemci sınıfında.

Bellek olarak 3 GB kullanılacağı söylentiler arasında, ayrıca bir detay olarak Samsung'un bu cihazda bir Broadcom BCM4773 çip kullanacağı da belirtiliyor. Bu çip GPS, Wi-Fi, Bluetooth ve çeşitli sensör verilerini işleme işini tek çipe sığdırıyor ve bu da genel enerji tüketimini azaltabilir.

Henüz Samsung'dan resmi bir açıklama gelmedi ama konuyu takip etmeye devam edeceğiz. Kapak fotoğrafı Galaxy S5 modelindendir. Bu arada firmanın gençlere hitap eden yeni modelleri olan metal kasalı Samsung Galaxy A3 ve Galaxy A5 de tanıtıldı.

milliyet

Loading...