Reklamsız Sözcü

Twitter’da yeni rekor!

Bir anda Twitter'da gündem oldu.

android-time 16:59
Twitter’da yeni rekor!
Bir anda Twitter'da gündem oldu.

Her geçen gün sosyal medyada, birbirinden farklı kutlamalar, tebrik mesajları ve ilginç sürprizlere ilişkin paylaşımlar ile karşılaştığımız şu günlerde, ismi açıklanmayan bir iş adamı kız arkadaşına çok farklı bir kutlama yaptı. Sosyal medyayı kullanarak #İyikiDoğdunDamla_lala tag'i ile doğum günü mesajını dünya sıralamasında twitter‘da en çok konuşulan listesine sokarak mesajını çok farklı bir şekilde iletti.

İsminin Damla olduğu öğrenilen kişi doğum günü bu güne kadar en çok farklı kişi tarafından kutlananlar listesinde en üst sıraya çıktı. Sosyal medyayı kullanarak #İyikiDoğdunDamla_lala tag'i ile yüzbinlerce doğum günü mesajı gönderilen Damla_lala adlı hesabın sahibi, 18 Kasım itibarı ile halen twitter‘da dünyanın en çok konuşulanları listesinde bulunuyor ve Twitter‘a giriş yapan kullanıcıların Gündem (Trending Topic) sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

Peki TT nedir ?

Türkçe'ye “Çok Konuşulan Konular” olarak çevirebileceğimiz “Trending Topic“‘ listesi, kullanıcılar tarafından mesajlara dahil edilen #etiketlerden oluşur. Böylelikle, aynı mesajlarında aynı etikete yer veren kullanıcılar, konuştukları konunun Twitter‘ın gündem listesinde yer almasını sağlayabilir. İngilizce'de “hashtag” adı verilen bu etiketler, kullanıcılar tarafından “#” işareti ile birlikte kullanılır.

TT nasıl yapılır?

Bir konunun Trending Topic haline gelmesinde, aynı konuyu ne kadar fazla insanın konuştuğu, atılan toplam tweet sayısından daha önemli. Örneğin 100 kişi tarafından atılan az sayıda tweet, 10 kişi tarafından atılan yüzlerce tweet'den daha etkilidir. Böylelikle, kısa bir süre içerisinde, farklı kişiler tarafından aynı #etiket ile birlikte atılan tweetler, bir konunun Trending Topic haline gelerek, Twitter gündemine girmesini sağlıyor.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:2418.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more