WhatsApp en güvenilir mesajlaşma sistemi

Facebook’un yenice satın aldığı ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp popülerliğini en güvenilir mesajlaşma uygulaması unvanını elde ederek arttırıyor.

WhatsApp en güvenilir mesajlaşma sistemi

WhatsApp artık Android'in en güvenli mesajlaşma sistemi. Facebook'un yenice satın aldığı ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp popülerliğini en güvenilir mesajlaşma uygulaması unvanını elde ederek arttırıyor. Sahibi olan şirketin mesajlaşma servisi Facebook Messenger'ı bile geçen WhatsApp end-to-end şifreleme mekaniğini devreye sokması ile Android platformlardaki en güvenli mesajlaşma servislerinden birisi oldu.

Dünyanın en güvenlisi olarak isimlendiremeyecek olsak da 600 milyon civarında aktif kullanıcısı bulunan uygulama güvenliği arttırmak için Open Whisper System ile anlaşarak bu konudaki seviyesini arttırdı. End-to-end yani bir uçtan bir uca güvenlik sisteminden dolayı artık WhatsApp bile sizin mesajlarınızı okuma imkanına sahip değil. Bundan da önemlisi NSA gibi devlet kurumlarının bu şifrelenmiş mesajları okuması imkansız. Yani mesajlarınızı sadece siz ve karşı taraf okuyabiliyor.

Uzun süredir bunun üzerinde çalışan WhatsApp söylenene göre Open Whisper System ile 6 aydır bu proje üzerinde çalışıyormuş. Dolayısı ile mesajlaşma sistemlerinin yeni BBM'i olarak WhatsApp'ı görebiliriz. Şu anda sadece Android versiyonu için geçerli olan bu özelliğin diğer platformlara gelip gelmeyeceği konusunda bir bilgi yok.

hwp

 

Loading...