Yüzde 46 internetten bihaber!

“TÜİK verilerine göre insanlarımızın yüzde 46’sı internetten bihaber.

Yüzde 46 internetten bihaber!

Dünya genelinde 3 milyar kullanıcı sayısına ulaşan internetin bütün yönleriyle tartışılacağı 19. Türkiye'de İnternet Konferansı, İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD) ve Yaşar Üniversitesi işbirliğiyle İzmir'de başladı. Açılışta konuşan İNETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, ülkede henüz internete erişim olanağının istenen noktada olmadığını söyledi. Akgül, “TÜİK verilerine göre insanlarımızın yüzde 46'sı internetten bihaber. Evden internete erişimi olmayanların yüzde 42'si internete ihtiyaç duymadıklarını belirtiyor, yüzde 32'si de pahalı olduğunu düşünüyor. Orta Anadolu Bölgesi illeri Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'nin internetsizlik ortalaması ise yüzde 62,4.” dedi.

1995 yılından itibaren düzenlenen konferansın açılış töreni, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü'nde yapıldı. Açılışta konuşan İNETD Başkanı Akgül, Türkiye'de internetin bir fotoğrafının çekildiği, sıkıntılarının tartışıldığı, çözümler için ortak akıl arandığı, ilgili insanların biraraya geldiği bir platform oluşturmak için konferansı düzenlediklerini kaydetti. Bu yıl “Sosyal Ağlar”, “Yeni Medya”, “İnternet ve Demokrasi”, “İnternet Yasakları”, “Mobil Uygulamalar”, “Bilgi Toplumu” ve “Siber/Bireysel Güvenlik” konularının öne çıktığı üç günlük konferansta 195 akademisyen, hukukçu ve STK temsilcilerinin bildiri sunacağını kaydetti.

‘İNTERNET TOPLUMU YENİDEN YAPILANDIRICI ETKİYE SAHİP’

İnternetin dünya üzerinde 3 milyarı aşkın insanın katıldığı, 950 milyon webin, 250 milyon alan adının, 1 milyar 28 milyon kayıtlı bilgisayarın, 1 milyar 300 milyonu aşkın üyeli sosyal ağların olduğu bir paylaşım, öğrenme ve eğlence ortamı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Akgül, “İnternet, sanayi devriminden daha yıkıcı ve toplumu yeniden yapılandırıcı bir etkiye sahip. İnternet devrimi nedeniyle ekonomiler ve meslekler değişiyor, yeni meslekler ortaya çıkıyor. Sanayi devriminde kol gücünün yerini makineler aldı, internet devriminde ise beyin gücü var. İş, öğrenme, iletişim ve eğlence ortamı, yaşamda ne varsa orada internet var. Artık internet yaşamın kendisidir diyoruz.” diye konuştu.

‘İNTERNETTEN KORKMAYIN, KULLANIN’

Türkiye'nin rotasının bilgi toplumuna döndüğünü söylemenin çok mümkün olmadığını ifade eden Akgül, “Finans, mobil uygulamalar, e-devlet işleri alanlarında iyi noktadayız ancak bütün olarak baktığımızda dağınık bir yapı var, koordinasyon yok, yönetişim yok. En temelde tam rekabet koşulları yok. Bilişim eğitimimiz çok sorunlu, insan gücü planımız yok. Eğitimde önemli olan FATİH projesi dört yıl önce gündeme geldi, büyük beklentiler yaratıldı ancak geldiğimiz noktada yürümüyor, bir yıldır ihale sonuçlanmadı. 8 milyar dolarlık bir proje, eğitime ve sektöre ciddi bir katkı sağlar ama sıkıntıları var. Kanayan yara ise yasaklar. İnsanlarımızı ve özellikle de çocukları korumak birinci hedef, herkesin kabul ettiği bir konu ancak interneti öldürmenin anlamı yok. İnternetten çok korkmayın, bireysel ve kurumsal gelişim, demokrasi ve saydamlık için interneti kullanın.” dedi. Mustafa Akgül, internetin bir tercih meselesi değil, dünyayla rekabet etmek isteyen Türkiye için kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

‘İKİ GÜNLÜK İNTERNET İÇERİĞİ 5 BİN YILDA ÜRETTİĞİMİZ KİTAPLARA EŞİT’

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ise, “Bilgi alınabildiği, öğrenilebildiği, paylaşıldığı zaman çoğalıyor. 5 bin yılda geliştirdiğimiz kitaplardaki tüm bilgiler, internette artık iki günde yapılıyor. İnternet, belki de sanayi devriminden de fazla bir devrim yarattı. Ülkemizin, internet devrimini kaçırmaya tahammülü yok. Dünyayla rekabet için bu şart.” diye konuştu.

CİHAN

Loading...