Sözcü Plus Giriş
GALERİ Hayatımızda olan 10 rengin nedeni ve anlamı 29 Kasım 2014 01:45
1 İşte hayatımızda olan 10 rengin nedeni ve anlamı...
2 Futbol topları neden siyah-beyazdır? Bu sorunun yanıtı aslında "TV yayınları için" şeklinde bir özetle cevaplanabilir.
3 Televizyonda ilk naklen yayınlanan maç olması özelliği ile bilinen Meksika'daki 1970 Dünya Kupası maçı için Adidas, ikon haline gelen siyah-beyaz desenli topu üretti.
4 Amaç; maçı siyah-beyaz TV'den izleyenler ile futbolcu ve hakemlerin de topu kolayca takip edebilmelerini sağlamaktı.
5 O günden bu yana futbol maçlarında kullanılan top o şekilde kaldı.
6 Dolar neden yeşildir? Bunun cevabı çok kısa ve net...
7 1929 yılında yapılan çalışma sonucunda banknotlar için en dayanıklı rengin yeşil olduğu ortaya çıktı ve o günden beri rengin çok çeşitli tonları Amerikan Doları üzerinde kullanılmaya başladı.
8 Karate kuşakları neden siyahtır? Karatenin en prestijli kuşağı olarak bilinen siyah kuşak hakkında pek çok efsane var.
9 Bunlar arasında en yaygın olanı ise şu: karate öğrenmeye beyaz kuşakla başlayan öğrenciler her yeni kademeye ulaştıklarında kuşakları başka bir renge ulaşıyor.
10 En son ve en prestijli olan siyah kuşak da, diğer tüm kuşakları kazanmanın bir sonucu olarak, tüm renklerin karışmasıyla kuşağın siyah renk almasıyla oluşuyor.
11 Amerika'da mahkumların kıyafetleri neden turuncu? Bu konuda da pek çok görüş mevcut.
12 Görüşlerden biri, turuncu renk kıyafetlerin, mahkumların gardiyan ve güvenlik görevlileri tarafından kolayca takip edilebilmelerini sağlaması.
13 Ancak Amerika'nın her yerinde bu renk geçerli değil, mahkumlara giydirilen kıyafetler eyalet ve suç derecelerine göre değişiklik gösterebiliyor.
14 Matadorların pelerini neden kırmızıdır? Sorunun doğru bilinen yanlış cevabı; kırmızı renk boğaları kızdırır. HAYIR
15 Zira boğalar renk körüdür. Peki neden ısrarla kırmızı diye soracak olursanız...
16 Bir inanışa göre matadorun boğa ile dövüşü sırasında ortaya çıkan kanın minimum düzeyde görünmesi için pelerinlerin rengi de kan kırmızı...
17 Diğer bir iddia ise matadorların özellikle kırmızı rengi tercih ediyor, zira bu renk seyircilerin adrenalinini arttırarak coşkuyla olaya konsantre olmalarını sağlıyor.
18 Taksiler neden sarıdır? Eğer New York'ta 1905 yılında bir taksi çevirseydiniz, sizi gitmek istediğiniz yere kırmızı-yeşil, cafcaflı bir araba götürüyor olabilirdi. Peki ne oldu da renkler sabitlendi?
19 Albert Rockwell 1907 yılında 15 beygir gücünde bir taksi üretti. Efsaneye göre Rockwell'in eşi, bu araçların sarı renkte olmasını istedi.
20 Böylelikle 1909 yılından bu yana taksiler Türkiye de dahil pek çok ülkede sarı renge dönmüş oldu.
21 Gelinlikler neden beyazdır? Klasik beyaz gelinlikler aslında bir Avrupa trendi.
22 1840 yılında evlenen genç kızlar her çeşit renkte gelinlik giyerken, İngiltere'de Kraliçe Victoria kendisine dantelden yapılmış bir gelinlik yapılmasını istedi.
23 Beyaz renkte dikilen gelinlik kısa süre içinde evlilik hazırlığı yapan kızlar arasında popüler hale geldi ve günümüz gelinliklerinin temelleri böylelikle atılmış oldu.
24 Bir diğer inanışa göre de beyaz saflığı temsil ettiği için, evlenen genç kızın beyaz gelinlik giymesi uygun görülmekte...
25 Fast foodlar logolarında neden kırmızı renk tercih eder? Bu sorunun yanıtı da bilimsel verilerle kanıtlanmış...
26 Kırmızı renk insanlarda kan basıncının artmasına, adrenalinin yükselmesine sebep olduğu gibi iştahlarının da açılmasına yol açıyor.
27 Teslim olma bayrağı neden beyazdır? Bir inanışa göre beyaz renk barışı temsil ettiği için teslim olma bayrakları da beyaz olarak düşünülmüş.
28 Diğer yandan bir savaşta asker ve sivillerin giydiği kıyafetler arasında en kolay bulunabilen rengin beyaz renk olduğu düşünüldüğünde, teslim olma bayrağının da beyaz renk olması gayet doğal gibi duruyor.
29 Balonlu sakızlar neden pembedir? Rivayete göre bir sakız firması 1928 yılında pembe gıda boyası ile çalıştığı bir ürünün, diğer sakızlara göre çok daha az yapıştığını ve daha büyük balon şişirilebildiğini ortaya çıkardı.
30 Böylelikle dünyanın en çok satan balonlu sakızları o günden bugüne pembeye büründü.
31