Sözcü Plus Giriş
GALERİ Dünyanın en güçlü köpek ırkları 12 Eylül 2014 01:03
1 İşte dünyanın en güçlü köpek ırkları...
2 16) Akita Inu Akita, spitz türünde en büyük Japon bekçi köpeği ırkı. Akıllı, cesur ve gözüpektir. Akita birinci sınıf bir koruma köpeğidir.
3 15) Perro de Presa Canario Presa Canario uzun olduğu gibi yaklaşık olarak geniş bir güçlü, kare kafası vardır.Ömrü 9-11 yıl arasında sürebilir.. Bu cins büyük çene kalın cilt, yoğun kemik, güçlü kasları ve büyük bir başı vardır.
4 14) Fila Brasileiro Brezilya Mastiff’i olarak da bilinir. Ev ve apartman yaşamına uygun değildir, açık arazi köpeğidir.Çok cesur, dikkatli, fazlasıyla kavgacı ama sahibine köle olan bir ırktır.Yabancılardan, ve diğer hayvanlardan hoşlanmaz.
5 13) Great Dane Almanya'da geliştirilen köpek soyu. Alman mastifi olarak da bilinir.Cana yakın, sahibine bağlı, atılgan ve çevik hayvanlar olan danuaların alımlı bir gövde yapısı, iri ve sağlam çeneleri vardır.
6 12) American Bulldog Amerikan Bulldog, İngiliz ırkdaşına göre daha çevik ve hareketlidir.2 metre veya daha fazla yükseğe sıçrayabilmektedirler.Tüyleri kısa, sert, beyazın tonları renginde, bej, kahve ve benekli lekeler şeklinde olabilmektedir.
7 11) Saint Bernard Saint Bernard, çok büyük ve adeleli, İsviçre kökenli köpek ırkı.Saint Bernard yavaş hareket eden, sabırlı ve itaatkar bir köpektir.Tüyleri kısadır. Tüyleri düz ve hafif dalgalı olabilir bunun dışında tüyleri parlak,sık ve yumuşaktır.
8 10) Basenji Basenji, Orta Afrika kökenli, meraklı, zeki, özgürlüğüne çok düşkün ve sevecen köpek ırkı.Her zaman oyuna hazırdır.Sıkıntıya gelmez ve eğer sıkılırsa eşyalara zarar verir,Çok temizdir.
9 9) Gull Dong Gull Dong (Pakistan Bull Dog) çok kaslı ve güçlü bir cins.Genellikle sağlıklıdır.Boylar(88-106 cm) arasındadır.Görünümü Amerikan Pitbull Terrier andırıyor.
10 8) Boer Boel Güney afrika mastifi olarakta bilinir, dış görünüşü itibariyle oldukça heybetli ve güçlü köpektir, kangal ve mastif karışımına benzer, işçi köpeği sınıfına dahildir.
11 7) Dogo Argentino Dogo, ilk kez 1920 yılında Arjantin'de avcılık görevi için yetiştilmiş, çok iyi domuz avcısı olan köpek ırkı.Çok zeki, korkusuz, cesur ve oyuncu bir köpektir Başka köpeklerle ve hayvanlarla pek anlaşamaz. Polis ve askerlere yardımcı olur, arama-kurtarma, koruma gibi işleri iyi yapar.
12 6) Rhodesian Ridgeback 19. yüzyılın sonunda Boerler tarafından geliştirildi. Standardı Rodezya’da, 1922 yılında belirlendi.Av sırasında yırtıcıdır, fakat evde sakin, itaatkar, iyi bir köpektir. Göğsünde ve ayaklarında beyaz lekeler olabilir.
13 5) Bull Terrier Amerikan Pit Bull Terrier, terrier ve buldog köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş melez bir köpek türüdür.Erkekler 45-55 cm, dişiler ise 41-47 cm yüksekliktedir.Çenesi Kısa ve güçlüdür.106kg kuvvete sahiptir.
14 4) Cane Corso Çok iyi bir koruma ve bekçi köpeğidir. Bunun yanı sıra polis köpeği olarak da yararlanılmaktadır.Ömürleri ortalama olarak 10-12 yıl civarındadır. İtalyan orijinlidir.
15 3) American Bandogge Amerikan Pit Bull Terrier ve Napolitan Mastiff'tir.Kendine güvenen akıllı ve uysal bir köpektir.Koruma köpekleri olarak bütünüyle mükemmel köpeklerdir.Söz dinlerler.Yılda 2 kez tüy döker.
16 2) Tosa Inu Tosa ya da Japanese Tosa Japonya'dan bir köpek ırkıdır. Erkek boyutu 60 cm, dişi 55 cm. Kulaklar küçük ve ince. Sırt düzdür. Tüy kısa yoğun ve zor. Cins kahverengimsi-kırmızı renkli yaygındır.
17 1) Kangal ve Akbaşlar Türk çoban köpekleri olup Asya Çoban Köpeği ailesindendir. Anadolu insanının özellikle hayvancılık konusunda en önemli yardımcısı olduğudur. İnsanlara karşı oldukça yumuşak olan bu köpekler, sürüyü tehdit eden her türlü yabani hayvana karşı oldukça uyanık, tepkili ve öldürücüdür. Bulunduğu yeri sahiplenme ve koruma içgüdüsü diğer köpek türlerine göre daha güçlüdür. Zeka düzeyi yüksek, hafızası oldukça güçlüdür. Dostunu ve düşmanını senelerce unutmaz.
18