Sözcü Plus Giriş
GALERİ Sınırları zorlayan reklamlar 23 Eylül 2014 00:44
1 İtalyan dondurma markasının ”dinimiz dondurmadır” sloganı rahip ve rahibelerin kullanıldığı reklam, Katoliklerin tepkisi üzerine kaldırıldı...
2 Erkek iç giyim markasının reklamındaki kadın kullanımı tepkilerin hedefi oldu. Norveç'teki reklam yasaklandı...
3 İspanya'da Zaragoza polis merkezinde gerçekleştirilen bir seminerde gösterilen bu reklam filmi büyük yankı uyandırdı...
4 İç çamaşırlarıyla ilk yardım tekniklerinin anlatıldığı reklam seminere katılanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı.
5 Bu olay üzerine üzgün olduklarını dile getiren polisler, yaptıkları açıklama ile halktan özür diledi.
6
7
8
9
10
11 Fransa'da sigara karşıtı bir reklam tartışma yarattı. Bu hafta başı piyasaya çıkan ilanlarda takım elbiseli yaşlı bir adam ağzında sigara olan bir gencin başına elini koymuş olarak görünüyor. Reklam sloganı ise "Sigara içmek tütünün kölesi olmak demektir."Kampanyayı yapan "Droits des Non-Fumeurs" (Sigara içmeyenlerin Hakları) örgütü ise posterlerin cinsel istismar ya da tecavüz göstermediği, fakat şok etkisi yaratmayı amaçladığını belirtti. Örgüte göre, reklam aslında bağımlılık ve itaat anlamına gelen sigarayı bir özgürlük sembolü olarak gören gençleri hedef alıyor ve bu anlamda 'çarpıcı' olması gerekiyor. Gazetelerde yayınlanacak ve barlara asılacak olan reklam şimdiden büyük tartışmalara neden oldu.
12 Dünyaca ünlü marka Calvin Klein son reklamıyla tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Markanın New York'ta sergilenen reklam afişi 15 milyondan fazla tepki maili almıştı.
13 Geçen yıl Eylül ayında ünlü model Eva Mendes'in yer aldığı Calven Klein'ın 'Secret Obsession' adlı parfümünün reklam filmi çok seksi bulunduğu için gösterime girmeden kaldırılmıştı.
14
15 İsviçreli iç çamaşırı firması Sloggi'nin özel teklif adlı reklam afişi "kadınları en fazla aşağılayan reklam" seçilmişti.
16 İtalyan kahve üreticisi Lavazza'nın emekleyen çıplak bir kadını kullandığı reklam "ürünle alakası olmayan gereksiz çıplaklık" olarak değerlendirildirilmişti.
17 İngiltere'de ölüm hissi uyandırdırdığı için reklam yasaklandı.
18
19 Üstü çıplak bir erkeğin, başka erkeklerin önünde yere yatırdığı kadının resmedildiği bu afiş, kadının izzeti nefsini ve gururunu ayaklar altına aldığı gerekçesiyle İtalya'da yasaklandı.
20 İrlanda'da Paddy Power adlı Bahis şirketinin bu reklamı yaşlılara saygısızlık gerekçesiyle yasaklandı. Afişte 'Karşıdan gelen kamyon acaba hangi kadına çarpar?' sorusu yer alıyor.
21 ABD'Lİ basketbol yıldızı LeBron James'in bir kungfu ustasını alt ettiği Nike reklamı, Çin'in 'ulusal haysiyetine hakaret edildiği' gerekçesiyle yasaklandı. Bir video oyununa benzeyen reklamda James bir kungfu ustasını, geleneksel Çin kıyafetleri içindeki 2 kadını ve 2 ejderhayı mağlup ediyor.
22 Angelina Jolie'nin geçtiğimiz yıl vizyona giren 'Wanted' filminin reklamlarının gösterimi durduruldu. Reklam Standartları Otoritesi, şiddet içerikli olması nedeniyle yasaklandığını belirtti.
23 Reklam Energizer firması tarafından geri çevrildi.
24 İngiltere'de hükümetin hayata geçirmek istediği yeni kimlik kartı uygulamasının özgürlükleri sınırlayacağı gerekçesiyle başlatılan 'NO2ID' adlı kampanyanın reklamı. Başbakan Tony Blair'in yüzünde kullanılan barkod Hitler çağrışımı yaptığı için yasaklandı.
25 İngiltere'de NMA'dan öldüren topuklar reklamı şiddet içerikli bulundu.
26 İngiltere'de ünlü model Kate Moss'un oynadığı rimel reklamı, ünlü modelin takma kirpik kullanıp halkı yanılttığı gerekçesiyle yasaklandı.
27 Sağlık Örgütü reklamı çocuklar açısından uygun bulunmadığı için İngiltere'de yasaklandı.
28 Rus Finans Dergisi reklamı ahlak kurallarına uygun bulunmadığı için kaldırıldı.
29 Çin'de 'Sigaraya hayır!' kampanyası ikiz kuleleri andırdığı için yasaklandı.
30 ABD'de Göğüs kanseri Fonu tarafından yaptırılan reklam, yara izlerinin toplum tarafından etik karşılanmayacağı için uygun bulunmadı.
31 Kanada'da Bacardi adlı içki reklamı kadınları aşağıladığı için yayınlanması yasaklandı.
32 Liz Hurley'in yer aldığı kırışıklık kreminin reklam kampanyası, orta yaşlı kadınlara vaad ettiği "kırışıklıklara hemen son" sözünün arkasında 'duramadığı' gerekçesiyle yasaklandı
33
34