Sözcü Plus Giriş
EGE CANSEN

Bir Euro, bir dolar olacak (mı?)

7 Aralık 2014

Bundan yaklaşık 25 yıl kadar önce AB, “kuru sabitleyip-faizi eşitleyerek” Avrupa'nın ekonomik bütünleşmesini pekiştirmek için “tek para birimi”ne geçmeye karar vermişti. Aslında Avrupa'da geçerli tek bir “para birimi” olsun tartışmaları, Birinci Dünya Savaşı sonrasında başlamış. Araya Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı girince işler tavsamış. İkinci Dünya Savaş'ından sonra tekrar bu fikir önem kazanmış. Neticede, 1 Ocak 1999'da Avrupa Birliği, adına İngilizcede “Euro” denilen paraya geçti. O tarihte, yaklaşık 2 Alman Markı 1 Euro'ya eşitlenince, Euro'nun dolar karşısındaki değeri de kendiliğinden 1.16 oldu. Euro, doğduktan sonra bir süre dolar karşısında değer kazandı. Derken baş aşağı gitmeye başladı ve 2000'in 26 Kasım'ında 0.823 dolara kadar geriledi. Ardından yükseliş süreci başladı ve 2008 Temmuz'unda 1.599'a kadar yükseldi. Bugünlerde 1.24 dolayında dalgalanıyor. Bir rivayete göre 2017'de 1 doların altına inecekmiş. Yakın vade için 1.2 ve altı telaffuz ediliyor.

KAMBİYO KURLARI NASIL OLUŞUR

Dolar ve Euro gibi, dünyanın her yerine kabul gören ve enflasyonu aynı olan iki para biriminin değeri nasıl oluyor da yüzde 50 dalgalanıyor? Bunun sebebi tamamen sermaye hareketleridir. Bugünlerde Euro'nun değer kaybıyla ilgili olarak gösterilen gerekçe Euro Bölgesi'nde faizlerin uzun süre sıfır dolayında seyredeceği, buna karşı Amerika'da yüzde 2.5'lar düzeyine çıkacağıdır. Bir başka hikaye de Amerikan ekonomisi Avrupa'dan daha hızlı büyüyeceği için, Amerikan hisse senetlerinin fiyatlarının Avrupa'dan hızlı artacağıdır. Bu gerekçelerle dünyanın tasarruf fazlası Amerika'ya gitmekte ve dolara olan talep artınca, doların değeri de yükselmektedir.

TEMEL ANALİZDE EURO, DOLARDAN DAHA SAĞLAM BİR PARADIR

Bu günlerde dağınık görünmesine rağmen, Euro Bölgesi yılda 330 milyar dolar cari fazla verirken, coştu denilen ABD ekonomisi 390 milyar dolar cari açık vermektedir. ABD'nin birikimli dış açığı 8 trilyon dolardır. Yani Euro temelde “arzı az-talebi çok” bir paradır. Değeri / fiyatı/ kambiyo kuru bir süre düşse de sonunda artacaktır. Üstelik Avrupa'da enflasyon ve kamu borcu/ milli gelir oranı ABD'den düşüktür. Yani AB'nin daha sağlam bir mali yapısı vardır. Buna karşı Avrupa'da merkezi bir Maliye otoritesi yoktur. Mali sitemi bir bakıma tek bacak üstünde durmaktadır.

AMERİKAN SİLAHLI KUVVETLERİ

Doların değeri belli bir derecede de Amerikan Silahlı Kuvvetleri'nin güçlü ve savaşkan olmasından kaynaklanmaktadır. Amerika, kendi toprakları üzerinde savaşmamakta ve Amerikan topraklarını yeryüzünün en “güvenli ülkesi” olarak zenginlere hatta orta hallilere pazarlayabilmektedir. Bu da geleceğini emniyete almak isteyenlerin Amerika'ya servet transfer etmelerine sebep olmaktadır. Dolayısıyla dolar gücünü korumaktadır.
Son söz: Düşmez kalkmaz para olmaz.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more