Reklamsız Sözcü
EGE CANSEN

Hayır! Atatürk Havalimanı yıkılacaktır

23 Şubat 2014

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Orhan Birdal, gazetecilere “Üçüncü havalimanı işletmeye alındıktan sonra, Atatürk Havalimanı'ndan tarifeli seferler yapılmayacak. Burada Genel havacılık hizmetleri, bakım, onarım ve kargo hizmetleri devam edecek” demiş ve ilave etmiş.
“Onun için yıkılma diye bir şey yok, yapılmış bir tesis hiçbir zaman yıkılmaz” demiş. Orhan Bey, “üçüncü” tabir edilen yeni havalimanı devreye girdiği tarihte hangi görevde olur bilmiyorum.
Ben de hayatta olur muyum emin değilim.
Ama eğer bu yeni havalimanı inşa edilirse, Atatürk Havalimanı'nın yıkılacağı kesindir. Bendeki intiba Orhan Bey de Atatürk Havalimanı'nın yıkılmasını istemiyor. Ama korkunun ecele faydası yok. Burası çatır, çatır yıkılacaktır.

Tarifeli sefer yapılmayan   havalimanı, hava alandır

Atatürk Havalimanı yılda kabaca 50 milyon yolcuya hizmet veren kapasitesiyle, büyüklük sıralamasında dünya 17'ncisidir. Böyle bir havalimanına tarifeli sefer yapılmayacak olması, o limanın kapatılıp ve yıkıma hazır hale getirilmesi demektir. “İcraat, inşaattır” düsturunu bellemiş AKP'nin burayı imara açmaktan başka bir rüyası olamaz. Müteahhitler hazırdır bile.

Fizibilite: Lokasyon, lokasyon
İster sanayi, ister ticaret, ister hizmet sektöründe yapılacak bir sabit yatırımının, gerek ülke ekonomisi, gerekse yatırımcı sermayedar açısından verimli ve kârlı olması için “doğru adreste” (lokasyon) kurulması şarttır. Yer seçiminde kıstas, toplam ulaşım maliyetlerin asgaride olmasıdır. Yeni havalimanı inşası için seçilen adres, bu temel kıstasa göre bulunabilecek “en kötü” lokasyondur. İstanbul'un “Büyük Havalimanı” mutlaka Anadolu Yakası'nda olmalıdır. Çünkü bu liman, tüm Marmara Bölgesi'ne ve hatta tüm Türkiye'ye hizmet edecektir. Türkiye ise Anadolu'dur. Böyle bir havalimanı da zaten vardır. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kapasitesini yılda 100 milyon yolcuya çıkaracak mastır planı hemen yapılmalı ve çevresi daha fazla yağmalanmadan, istimlâklere bugünden başlanmalıdır.
Çok güzel bir çözüm önerim var
Yolsuz yeni havalimanı için üçüncü köprü ve bağlantı yolları inşa ediliyor. Eski kömür ocakları kapatılıp, arazi inşaata uygun hale dönüştürülüyor. Bu kadar masraf boşa gitmesin diye bir önerim var: Atatürk Havalimanı değil, bu bölge imara açılsın. Gerçi buranın rantı Yeşilköy'e göre çok düşüktür, ama hiç olmazsa “mademki havalimanı yapılmayacaktı biz bu haltı neye yedik?” sorusuna çok güzel bir cevap olur.

Son söz: Lokasyon yanlışsa, zarar-ziyan bir ömür sürer

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more