Reklamsız Sözcü
EGE CANSEN

Yolsuzluk yetişen mümbit ovalar

30 Kasım 2014

Bir bölgede hangi ürünün yetiştirileceğine karar verilirken iki hususa dikkat edilir: Ekoloji ve ekonomi. Ekolojide, o çevrenin hangi bitki türlerinin yetişmesine uygun olduğu araştırılır. Yörenin toprak yapısı ve iklim şartları değerlendirilir. Daha sonra, seçilen ürünün o bölgede yetiştirilmesi ekonomik midir sorusuna cevap aranır. Hangi ürünün “hasılat-maliyet” farkı, o bölgede yetişebilecek diğer ürünlere veya diğer bölgelerde yetişecek aynı ürüne göre daha yüksekse, o bitki yetiştirilir. Doğal şartlar uygunsa zaten benzer bitkiler orada kendiliğinden yetişmektedir.

YOLSUZLUK SİSTEMLE UYUM GEREKTİRİR

Yolsuzluk, para kazanma yani geçim yoludur. Meslek olmasa da geçim yolu olduğu için bir “uğraş” (iştigal mevzuu) sayılır. Herhangi bir uğraş, içinde bulunduğu toplumun sosyo-ekolojik ve sosyo-ekonomik şartlarına uyum gösterdikçe yaygınlaşır. Biyolojik açıdan yolsuzluk da bir tür nebattır. Ortam uygun değilse eksen de çıkmaz. Pekiyi, yolsuzluğa uygun ortam nedir?

VİCDAN VE YOLSUZLUK

Vicdan; insanın, yaptığı kötü işlerden suçluluk duymasıdır. Kötü işler, başka bireylere veya topluma maddi veya manevi zarar veren eylemlerdir. Mesela yolsuzluk kötü bir iştir. İnsanlar, analarından vicdanlı doğmaz. Vicdan, sonradan kazanılan bir beşeri vasıftır. Vicdan oluştukça insana azap verir; ama bu azaptan kurtulmanın birçok yolu vardır.

VİCDAN AZABINDAN KURTULUP RAHATLAMA

Vicdan azabından kurtulmanın ilk kuralı, yapılacak kötü işi, ait olunan toplumsal kümenin “değer sisteminde” suç sayılmayan türden seçmektir. Bu kümenin adı; millet, kavim, aşiret, bölge halkı, hemşeriler, aile-akraba, dindaşlar, yoldaşlar, tarikat mensupları, siyasi parti veya spor kulübü üyeliği olabilir. Üstelik yapılan kötü işin getirisinden küme üyelerine pay veriliyorsa, ortada bir suç olsa da, işi yapan suçlanmaz.

BÜYÜK GÜNAHLAR, DAİMA KUTSAL BİR ŞAL ALTINDA İŞLENİR

En şen'i yolsuzlukların üstünü örten en büyük şalın üstünde eylemin “Allah Rızası” için yapıldığı yazar. Bundan daha dar, ama suçlu vicdanları rahatlatacak kadar geniş diğer şalların üstünde “vatan kurtarmak”, “özgürlük savaşı”, “halk direnişi”, “geçmişin hesabını sorma”, “haksızlıklara son verme”, “yetim hakkı koruma”, “bilime hizmet etme” gibi adlar vardır. Onun için yakalandığında yüksek çıkarlardan bahseden veya Allah'tan başkasına hesap vermem diyenden şüphe et.

Son söz: Önce vicdan, sonra iman

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more