Amerika petrolü neden çökertti?

21'inci yüzyıla hoş geldiniz… Artık büyük savaşlar tank, top, tüfek ile olmuyor. Rakibini ekonomik olarak diz çöktürüyorsun ve istediğin sonucu elde ediyorsun.
Hedefte iki ülke var. Biri Rusya diğeri İran… İkisinin de ekonomisi petrole sırtını dayamış durumda… Rusya'nın Ukrayna'yı bölme çabalarını baltalamak ve İran'ı nükleer müzakerelerde sıkıştırmak için ABD'nin kuklası Suudi Arabistan petrol fiyatlarını çökertiyor.
Bu işten Suudi'ler de zarar ediyor ama 745 milyar dolarlık döviz rezerviyle bu gelir kaybına yıllarca dayanırlar.
Rusya'nın enerjiye dayalı ekonomisindeki sıkıntılar petrol fiyatları düştükçe artıyor.
Ukrayna'da şiddeti desteklediği gerekçesiyle AB ve ABD'nin yaptırımlarını iyice hisseden Rusya'nın para birimi rublenin üzerindeki baskı, petrol fiyatlarının düşüşü ile dayanılmaz hale geliyor.

Rusya nakavt, İran yerle bir

Petrol düştü mü Ruble de hızla düşüyor, enflasyon zıplıyor. Ruble, haziran sonundan bugüne kadar yüzde 46 devalüe oldu bile… Petrol fiyatı grafiklerinin üzerine koyun Ruble grafiğini, fotokopi gibidir.
2000 yılında Rusya'nın dışarıdan ithalatı 45 milyar dolardan, 2013 yılında 345 milyar dolara çıktı. Bu fatura nasıl karşılanacak? Yani yabancı para girişi Rusya'nın olmazsa olmazı…
İşler kötüledikçe Putin etrafı tehdit ediyor. Ne de olsa kimin arkadaşı? Ancak bu tehditler döviz rezervlerini ters etkiliyor.
Ya İran? İranlı Devrim Muhafızları, Irak, Suriye ve Lübnan gibi ülkelerde Suudi Arabistan'ın düşmanı olan grupları destekliyor, silahlandırıyor ve eğitiyor.
Suriye örneğinde bu düşman Beşer Esad…

Kör istedi bir göz…

Fakat petrol fiyatlarının düşüşü ekonomiyi alaşağı ediyor. Para olmayınca tam Amerika'nın istediği gibi hedefler küçülüyor ve bölgedeki mevcut ekonomik ve siyasi gücünü muhafaza etmek isteyen ılımlı ülke haline geliyorlar.
Bütün bu gelişmeler bir süre için Türkiye ekonomisine iyi yansıyacak. Petrol fiyatının gerilemesi cari açık ve enflasyonu düşürecek. Şimdiden para piyasalarında bu beklenti satın alınıyor.
Petrol fiyatının düşmesiyle Ruble'den kaçan yabancı portföy yatırımlarının Türkiye'ye yönelme ihtimalini bile çok sevdik. Borsa endeksinin yükselmesi, tahvil faizlerinin düşmesi buna bağlanıyor. Keşke her şey bu kadar kolay olsa!
Önemli bir noktayı da atlamayalım, Rusya daha kötüye giderse, hem ihracatımız hem de turizm gelirimiz açısından bize de kötü etkisi olacaktır. Bunu da düşünmek gerek!

Loading...