Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Ceset ve leş kokusu!

8 Şubat 2014

Ziraat Bankası ile ilgili telefon kayıtlarında ortaya dökülen gerçek; yüzer milyon dolarlık kredilerin, ahbap çavuş ilişkisi dahilinde havalarda uçuştuğu…
Tabii Genel Müdür, gerekli makamlardan icazet almadan bunu yapamaz o da ayrı!
Bu krediler neden ayarlanıyor? Başbakanın damadı, gazete ve televizyonunu satabilsin diye…
Ziraat Bankası'nın kuruluş amacını tekrar hatırlatmakta fayda var. Adından da anlaşılacağı üzere ziraat ile uğraşan çiftçimizin kredi ihtiyaçlarını karşılayıp onları ezdirmemek, daha da iyi duruma gelmelerini sağlamak… Yani Ziraat Bankası, bir ihtisas bankası…
Görünen o ki, mevcut İktidar döneminde bankanın şaftı kaymış, kendini bambaşka bir ihtisas alanına dahil etmiş. Çiftçiydi, tarımdı hikaye…
İlk değil!
Banka daha birkaç ay evvel, İstanbul Bayrampaşa'daki Ora Alışveriş Merkezi için verilen iflas kararı ile 270 milyon euro kredi batırdı.
Kredi battı mı, batırıldı mı? İddialar ne araştırıldı ne incelendi… Olay bu noktada kapandı! Sorular havada kaldı…
“Kredi için ön koşul olan fizibilite raporu sahte olabilir mi?” denildi. Yani raporu hazırlayan yabancı kurumun, müşterinin ihtiyacına uygun bir fizibilite düzenlediği iddia edildi.
Bunun teyidi için projedeki mülklerin işletmecileri IHG (Crowne Plaza ve Express by Holiday Inn), SMG (arena), ITPS (temalı park), JLL-Avi Alkaş (Outlet ve genel yönetim) firmalarından görüş alınmalıydı. Tabii ki alınmadı!

Son değil!

Krediyi alan şirket sahiplerinin, Ora'ya verilen kredi kaynaklarını kullanarak zarar eden diğer projelerine (örneğin Miyansera Evleri isimli konut projesi) sistematik olarak örtülü sermaye transferi yapması da iddialar arasındaydı. Kaynadı gitti!
Tıpkı, örtülü sermaye transferi için Ora'da olmayan ve yapılmamış işler için hak edişler düzenleyip daha sonra taşeronlara yaptıkları ödemeleri masa altından geri aldıkları iddiaları gibi…
Beni tek şaşırtmayan iddia ise Ziraat Bankası'nın Ora'ya 270 milyon euro kredi vermesine eski bir bakanın aracılık ettiği hatta kızının projenin alt yüklenicilerinden birisi olduğu… Alıştık artık.
Aslında bütün bunları özetleyen cümleyi Mehmet Cengiz adlı işadamı Ziraat Bankası Genel Müdürü'ne söylemiş; “Abi cenazeyi bir kaldıralım ondan sonra ne yaparsan yap!” Doğru da söylemiş… Ortalık leş gibi kokuyor!

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more