Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

İşsizlik artmış hepsi bu!

17 Eylül 2014

İşsizlik rakamları açıklandı. İşsizlik artmış. Aslında sayfalarca yorum yapılabilir. Kadınların çalışmadığı toplum diyerek lafa başlarsınız, genç işsizler ile devam edip, konuyu işgücüne katılım ile bağlarsınız.
İyi de ülkedeki işgücü-istihdam-işsizlik verilerinde sözü geçen tek kuruluş Türkiye İstatistik Kurumu'ndan, yani TÜİK'ten gelen verilere ne kadar güvenebilirsiniz? Kurum ne kadar bağımsız?
Ülkede bağımsız kurum mu kaldı ki, TUİK bağımsız olsun? Demem o ki ben
hiç güvenmiyorum. Bence rakamlar gerçeği yansıtmıyor!
Acelesi yok, bekleriz!
Bir kere geç yayınlıyorlar verileri. Haziran ayının nabzını, temmuz geçti, ağustos geçti, Eylül 15'te tutabildik. 2.5 ay öncesini söylüyor bize rakamlar.
Durum bu olduğu halde beter bir tablo ile karşı karşıyayız. Türkiye ekonomisindeki yavaşlamanın yansımasıyla, gelişmiş ekonomilerde işsizlik konusunda temel ölçüt olarak kabul edilen “tarım dışı işsizlik” 2011 yılından bu yana ilk kez yüzde 12'yi geçti.
İşte tam burada, “tarımda” duralım. Bir kere elinin altında istediğin gibi at koşturacağın tarım sektörü var. Kayıt dışılık oranı yüzde 85 seviyelerinde…
Tarım deyince orada dur!
Haliyle kayıt dışı çalışanın, kayıtlı çalışandan 5,5 kat fazla olduğu tarım sektöründe sayılarla oynayabildiğin kadar oynar, Türkiye'nin işsizlik oranını dilediğin gibi ayarlayabilirsin. Olay bu!
Üretimi, büyümesi hiç artmayan sektörde bir anda 400 bin kişi daha çalışmaya başladı diyebilirsiniz. Büyüme yoksa neden 400 bin kişi sektörde işe alınsın ki?
Nüfus, kırdan kente hızla akarken tarım nasıl iş yaratıyor? Kentlerden kırlara geri dönüş mü başladı? Yapılmadı mı? Defalarca yapıldı…
Bu yüzden açıklanan rakamları ciddiye almadan bakılacak tek veri tarım dışı işsizlik kalemidir.

Bizde oyun bitmez

Onun üzerinde oynamalar olmuyor mu? Tabii ki oluyor.
Hani devletin her türlü ihtiyacı için başvurduğu İşsizlik Sigortası Fonu adı altında bir kaynak var ya… İşte onun vasıtası ile işsizlik düşük gösteriliyor.
Fon'da biriken 70 milyar liranın üzerindeki para sayesinde toplum yararına çalışma adı altında 200 bine yakın işsize maaş bağlandı. Adı üzerinde çalışanlar işsiz ve işsizlik fonundan para alıyorlar.
Bu sayede işsizlik rakamlarının yüzde 1 civarında düşük gelmesi sağlandı. Neyine güveneceksin ki bu rakamların, yorum yapacaksın?
twitter @sozcumuratoglu adresimde başıma iş alıyorum, beklerim.