Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Maşallah dedikleri üç gün yaşıyor!

3 Şubat 2014

Türkiye'nin ekonomisi bugün ne kadar iyi gidiyorsa “sağlık sektörü” de aynı paralelde o kadar iyi gidiyor! Yani gitmiyor. Sistem tıkandı! Verimsiz, problemli ve sancılı… Kimseyi memnun etmiyor.
Durum şu;
Ülkede yaklaşık 550 kadar özel hastane 30 bin yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Tamamına yakını SGK ile sözleşmeli bu hastanelerde durum fena! Dengeleri açık veriyor. Çoğu, hekimlerin hak edişlerini ödeyemiyor.
Üniversite hastanelerinin özellikli işlemlerden farklı fiyat alma yetkileri kaldırılmış durumda. Bu nedenle hepsinin bütçesi fiilen bitmiş. Alacaklı firmalar bir yıl geriden ödemelere artık alışmış.
Tıp Merkezleri berbat haldeler… Sapır sapır dökülüyorlar.
Poliklinikler, muayenehaneler ve laboratuvarlar ile SGK sözleşme bile yapmıyor. Tasfiye sürecindeler… Yakında numunelik bir iki tane dışında kalmayacak.
Bu aralar hayat sadece devlet hastanelerine güzel… Onlar da yağı fazla bulmuş, sürecek yer arıyorlar.

Zam var ama zam yok!

Neredeyse yedi yıldır Sağlık Uygulama Tebliği fiyatları hiç artmadı. Geçen yıl alınan kararla, hastanelerin yüzde 30 ile 90 aralığında bulunan fark isteme hakkı, bu yıl yüzde 200‘e kadar uygulanabilir hale getirildi.
Gelgelelim açıklanan SGK fiyatları gerçek maliyetlerin çok daha altında… Hastanelerin çoğunluğu açıktan fark alarak var olmaya çalışıyor. İş SGK ile köşe kapmaca şeklinde sürüp gidiyor ama yakalanan da yanıyor.
SGK'ya 1 milyon liralık fatura kesen hastane, bu miktarın yüzde 20'si kadar yani 200 bin lira ceza alabiliyor. Nitekim ceza uygulanmayan hastane de yok gibi…

Batan çok ama çıkan yok!

Anlayacağınız Başbakan meydanlara çıkıp millete “istediğin hastaneye git” popülizmi yapacak diye Kamu Sağlık giderleri, 11 yılda 5-6 milyardan, 75 milyar TL gibi devasa boyutlara yükselmiş durumda… Birkaç “kutlu” hastane dışında kazanan yok!
Bunun anlamı açık… Devlet; “Sen batıyorsun ama ben de batıyorum. Madem öyle ben ödemelerimde zam yapmam, sen farkı hastanın faturasına yansıt kıçı kurtarmaya çalış” diyor. İşte yüzde 200 yükselişin anlamı da bu!
Peki, bu fark özel hastaneleri kurtarır mı? Çoğunu kurtarmaz… Mecburen Avrupa'dan hasta turları ayarlayıp, saç eker, diş çeker, idare ederler.
Olan vatandaşa olur. Yine de giren çıkan hesabında bir eksik, bir fazla pek de fark etmez!

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more