Osmanlı Bankası müze olarak kalsın!

Osmanlı Bankası yani “Bank-ı Osman-ı Şahane”… Hükümete yakın Haber 7'nin ortaya attığı iddiaya göre tekrar canlandırılacak.
Kısa geçmişi Garanti Bankası'nı satan Doğuş Grubu'na dayanıyor. Banka, Haziran 1996'da satın alındı ve Doğuş Grubu'na katıldı.
Yaşanan kriz nedeniyle mecburiyetten, 31 Ağustos 2001 tarihi itibarıyla Doğuş Grubu bünyesindeki Körfezbank ile birleşti. Yine mecburiyetten, 21 Aralık 2001'de ana hissedarı Garanti Bankası'nın bünyesine dâhil oldu.
Bu bütünleşme ile birlikte 2001 yılına kadar Türkiye'nin yaşayan en eski bankası unvanını elinde bulunduran Osmanlı Bankası'nın faaliyeti de sona ermiş oldu. Yani artık canlandırılması pek mümkün değil…
Peki, yeni banka açmak Doğuş Holding için cazip mi? Hiç sanmıyorum.

Garanti, İspanyolların

Garanti'yi bundan 5 yıl önce sattılar. Satın alan; İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria…
Amerikalı ortak önceden aldığı Garanti Bankası payını satışa çıkartınca, İspanyollar talip oldu. Üzerine Doğuş grubundan da pay aldılar ve yönetim hakkını istediler.
İşin açıkçası Garanti ucuza gitmedi ama yine de insan ülkesinin bir değeri elden çıkınca üzülmeden edemiyor.
Yoksa gidip de yabancı bir banka Garanti'yi aldı diye kaygı duymak gereksiz. Sağ olsun “babalar gibi satan” mevcut iktidar sayesinde satılmadık şirketimiz kalmadı!
Nitekim bu bağlamda Türk bankacılığından da bahsetmek mümkün değil… Yabancıların payı yıllar önce yüzde 50'yi aştı ve Türk bankacılık sisteminde hâkimiyeti ele geçirdiler.
Ne düşünüyorlardı acaba?
Türkiye'ye gelen yabancı sermayenin ekonomimize, özellikle üretim ve istihdama dişe dokunur bir katkısı olmuyor. Türkiye'ye gelen yabancı sermaye, zaten mevcut olan tesisleri satın alıyor, bize katkısı olacak sıfırdan yatırıma ise fazla itibar edilmiyor.
Yabancı sermaye zaten mevcut bir Türk tesisini satın alınca da millî servetimiz başka bir ülkenin lehine azalmış alıyor.
Peki, Osmanlı Bankası neden önemli? Banka, Osmanlı İmparatorluğu'nun resmi bankası ve hazinedarı… Aynı zamanda darphanesi… Düşünsenize bağımsız bir devletin para basma hakkı yabancı ülkelere devredilmiş… Bankanın sahibi? İngiliz ve Fransızlar! Onlara bu hakkı tanıyan? Bildiğin geri zekâlılar!
Bankanın Karaköy de bulunan binası bugün müze… Bırakın müze olarak kalsın. İnsanın geçmişinden utanacağı bir bankayı canlandırmanın ne âlemi var?

Loading...