Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Türkiye neden zengin ülke olamaz?

25 Şubat 2014

WhatsApp… Bildiğin mesajlaşma uygulaması… Bir yazılım… Tam 19 milyar dolara gitti… Onu da başka bir bilgisayar yazılımı satın aldı. Peki, bu durum bizim örümcek kafalıların düşünmesi için vesile olur mu? Olmaz!
Facebook, WhatsApp'ı 4 milyar doları nakit, 12 milyar doları hisse ve 3 milyar doları da tedbirli hisse olarak, 19 milyar dolara satın aldı.
Bizde neredeyse tüm telekom altyapısının sahibi Türk Telekom bugün Borsa İstanbul'da değeri 9.5 milyar dolardan işlem görüyor. WhatsApp'ın yarısı kadar…
Ne iş yapıyor bu WhatsApp derseniz, bildiğiniz sms ve mms'i bedavaya getiriyor. 450 milyon aktif kullanıcısı ve sadece 55 çalışanı var.

Teşvik yerine mücadele

Bu tür değerli yazılımlar bizden çıkamaz mı? Mümkün değil!
Eğer çıksaydı bile programcılar kuvvetle muhtemel Ergenekon veya Balyoz'dan içeride yatıyorlardı. Oldu ki Aziz Yıldırım bu programı kullanmış olsun, şike davasından yargılanıyorlardı.
Bizde İnternet adına tek bir kanun var, o da; “İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun.” Yasa salt internetle mücadeleyi öngörüyor. Yani olası yayıncıları nasıl içeriye atabilirim diye düzenlenmiş.
İnternet programcılarını nasıl korurum, nasıl güvence verebilirim, nasıl teşvik edebilirim adına hiçbir şey yok.

Davakolik

Hadi kurdunuz diyelim… İki gün sonra MİT'ten bir görevli, bir bilişim polisi, iki denetleyici, BTK'dan bir görevli her sabah sizinle mesaiye başlayıp, sizinle günü bitirecek.
Başbakan'ın canını sıkacaklar, programcılara; “Bu tarz mesajlaşmaları engelleyin” telefonu gelecek… Her bir mesaja TRT payı konulacak. Vergi cezasıydı, terör yapılanmasıydı, davalardan başlarını kaldıramayacaklar.
Kullanıcının atacağı her mesaj fişine yazılacak. Kim neden kullansın ki?

Demokrasi ve zenginlik

Sıkıysa Facebook, Twitter ya da Instagram'dan kişisel bilgileri isteseler ya… Alacakları en iyimser tarifle nasihat olur.
Diyeceğim odur ki; demokrasi ile zenginlik arasında yakın bir ilişki olduğu yadsınamaz… Bir ülkede demokrasi ne kadar güçlüyse, zenginlik imkanlarının da o kadar geniş olduğu aşikar… Yani demokrasi zenginlik üreten bir rejim…
Gerçek demokrasi hayata geçirildikten sonra zenginlik kendiliğinden geliyor. Aksi taktirde sadece Başbakan ve bakan evlatları zenginleşiyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more