Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Türkiye’ye kim, neden yatırım yapsın?

11 Şubat 2014

Öncelikle yerli yatırımcıya bakalım. Türkiye'de yatırım yapabilecek çok az sayıda birikim sahibi var. Bunu nereden anlıyoruz? Tasarruf oranımızdan…
Tasarruf oranımızı gelişmiş ülkelerle kıyaslarsak hem ayıp etmiş oluruz hem de rezil oluruz. İyisi mi kendimizi bizim sınıfımızda olan ülkelerle kıyaslayalım.
Gelişmekte olan ülkelerde, tasarruf miktarının GSYİH'ya oranı yüzde 33.7 iken bu oran Türkiye'de yüzde 15.1 oranında… Diğer bir deyişle Türkiye, gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının yarısından daha az bir tasarruf oranına sahip.
AKP iktidarından önce bu oran yüzde 20'lerin üzerindeyken ve 12 yıllık iktidarı süresince tasarrufu iplemeyen politikalar sayesinde bu durumdayız.

Yerli yatırır mı?

Olan sınırlı birikim kimde? Büyük patronlarda…
Başbakan Erdoğan, kendi tarafını tutmayana bertaraf olacaksın diyor. Azarlıyor, köpürüyor, tehdit ediyor; “Bakkal dükkanı nasıl kontrol ediliyorsa, sen de öyle kontrol edileceksin. Bundan önce sizi gelip kontrol etmiyor olabilirler. Ama şimdi kontrol edileceksin!” diyor.
Edilsin tabii de normal denetimlerin dışına çıkıp, ölümcül vergi cezalarına hazır ol diyorsan iş başka!
Kamusal denetim gücü kullanılarak haksız ve ağır maddi cezalar verilebilen bir ülkeye yatırım yapılır mı? Ya da bu saatten sonra her an milyarlarca liralık vergi cezası ödemek zorunda kalabilecek iş dünyası sabit sermaye yatırımı yapar mı?

Yabancı yatırır mı?

Yabancı yatırımcılara bakalım…
Önce faiz lobisi olarak suçlandılar. Gezi olaylarında demokrasimizin durumunu anladılar. Ergenekon'da yargının durumu hakkında fikir sahibi oldular. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında kuvvetler ayrılığı işini çözdüler.
En ufak hukuki ihtilafta bile iktidarın keyfi olarak her kararı alabileceğine ikna oldular. İnterneti sadece “porno”ya indirgeyen bakış açısına şahit oldular. Twitter'ın bela olduğunu bizzat Başbakan'dan duydular.
Halihazırda ülkenin notu düşürülmek üzere, kara listeye de dahil edilebilir. Kara liste dediğimiz terörü finanse eden ülkeler listesi! Daha ne olsun?
Kısaca mevcut durumuyla, “Türkiye'ye kim, neden yatırım yapsın?” sorusunun cevabı yok! Ya aşıktır ya saf! Peki, biz bu ülkeyi nasıl büyüteceğiz?

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more