Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

Ya gerçekse? Ya gerçek değilse?

26 Şubat 2014

Ortaya dökülen ses kayıtları malum… Gerçek olup olmadığının sorgulanması gerekiyor.
Nitekim Başbakan ve oğlunun telefonları belli… O saatlerde öyle bir konuşma yapılmış mı bakılsa yeterli… Peki, kimde bakacak cesaret var? Vatan haini, paralelci damgası yemeğe kim hazır? Kim izin verecek? Verebilecek mi?
Ama ne olacak? Önce geçiştirilmeye çalışılacak. Ancak bu sefer o kadar da basit değil! Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Suç var mı yok mu elbet belli olacak.
Nasıl etkileneceğiz?
Siyasi risk Türkiye'de zirve yapmış durumda. Bırakın yabancı yatırımcının para getirmesini, yerli yatırımcılar bile ne yapacağını bilemiyor. Bilemez de! Daha önce böylesi hiç yaşanmadı. Örnek alabileceğimiz bir olay yok. Piyasalardaki algı Başbakan'ı doğrudan yolsuzluklarla ilişkilendirilmiş ki tepkiler oldukça olumsuz geldi. Dolar arttı, borsa düştü!
Bu çok önemli bir dönemeç… Gelişmeler tahmin edilebilir değil… Seçimlere bir aydan fazla süre var kim bilir daha neler göreceğiz. Bilen beri gelsin!

Senaryo farklı, finali aynı

Velev ki ses kayıtları gerçek…
Türkiye'de tüm ezberler bozulur. Çok farklı deneyimler yaşarız. Ekonomi ciddi anlamda sarsılır. Yeni bir düzen kurulur. Eninde sonunda Türkiye piyasalarda hak ettiği yeri tekrar alır.
Velev ki ses kayıtları gerçek değil…
Türkiye Başbakanı'na bunu yapabilme cüretini gösterebilmek bile Türkiye'nin hayli sorunlu olduğunu gösterir. Haliyle sancılar şiddetlenerek devam eder. Sıkıntı büyür.
İktidar gelişmelere hâkim olmak adına demokrasiyi iyice kısar. Tepkiler artar. Ekonomi her geçen gün kan kaybederek çıkmaza girer. Türkiye'nin mevcut durumu hasarsız atlatma şansı yok.
Maalesef küresel para akışları anlamında da bahtsız bir döneme girdik. Kırılgan ülkelerin önde gideniyiz. Ukrayna'dan yansıyacak tepkiler de aleyhimizde olacak.
Hiç birini görmezlikten gelemeyiz. Nitelim bu saatten sonra borsa şöyle olur, faizler şuraya gider, dolar kuru buraya gider demenin bir anlamı yok. Bekleyip göreceğiz.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more