Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

Yerimiz mi dar!

27 Eylül 2014

Hani derler ya “yerimiz dar” diye işte bizim de darlıktan oynayacak yerimiz kalmadı. Mahkûm ettik kendimizi daracık politikalara… Durum öyle bir hal aldı ki ne yapsak yan etkisi ekonomiyi iyiliğinden fazla kötü etkiliyor.
Türkiye her yıl hızlı büyümesi gereken bir ülke… Bu oranın yüzde 5'in altına düşmesi orta vadede ciddi sorunlar yaratır. Zaten son 55 yıla baktığımızda da ülkenin büyüme ortalaması yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmiş.
Bu oran son yıllarda hızla düşüş gösteriyor. Hane halkı harcamalarından ödemeler dengesi bilançosuna kadar bütün göstergeler Türkiye ekonomisinin küçülme eğilimine girdiğini ortaya koyuyor.
Öyle ki bu yıl yüzde 3.5 büyümeyi yakalarsak neredeyse kendimizi başarılı addedeceğiz.
Benim tezim; Hiçbir şey yapma, otur koltuğunda, ekonomiye hiç karışma, Türkiye zaten kendi kendine yüzde 2 büyür… Dolayısıyla ortada büyük bir başarısızlık söz konusu…

Doluya koysak almıyor

Yıllardır uygulanan yanlış politikaların yerimizi nasıl daralttığına bakarsak;
Büyümek adına faizleri düşürmek TL'ye hızla değer kaybettiriyor. Değer kaybeden TL ve döviz borcu çok yüksek olan özel sektörü vuruyor. Haliyle büyümek için TL'yi nispeten değerli tutmak gerekiyor.
2013 yılının ilk çeyreğinde dolar 1.80 TL'den işlem görürken bugün 2.26 dolar kuru ile TL yüzde 25 değer kaybetmiş durumda. Yani büyüdük desek de dolar bazında küçülüp, küçücük kalmışız. Ve halen cari açık çok yüksek.
Peki, tersi olsaydı ne olurdu?
TL'yi değerli tutmak ithalatı patlatıyor. Esasen üretimimiz yetersiz olduğundan büyümek için ithal etmek zorundayız. Edersek büyüme hızlanıyor ama bu sefer cari açık daha da coşuyor.

Boşa koysak dolmuyor

Tasarruflarımız yetersiz olduğunda yatırım için borç almak zorundayız. Yatırım yaparsak büyüme hızlanıyor ama borcumuz katlanıyor.
Ya enflasyon? Enflasyonu düşürmek adına uygulanan önlemler büyümeyi daha da düşürüp, ekonomiyi durgunluğa götürüyor.
Büyümeyi hızlandırmak için genişlemeci politika izlemek halen yüksek olan
enflasyonun daha da hızlanması anlamını taşıyor. Enflasyon faizleri yükseltiyor, faizler büyümeyi baltalıyor!
Tamam, biraz karışık oldu ama Türkiye ekonomisini öyle bir cendereye soktular ki büyümemiz gerekirken büyümemek daha hayrımıza görünüyor. Yoksa bir birim iyilik için iki birim kötülüğe razı olmamız gerekiyor.
Yerimiz mi dar yoksa yenimiz mi dar derken yeni Türkiye'de işler kötü gidiyor.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more