Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Abara dubara! Paralar havuza!

9 Şubat 2014

Başbakan ile Bakan'ın da yardımıyla büyük devlet müteahhidi işadamlarının “Sabah'ı ve ATV'yi besleyecek para havuzu oluştururken” telefonda yaptığı seviyeli(!) konuşmaları yazarken bir gerçeği atlıyoruz. En son Hırvatistan da tam üyeliğe kabul edildi ve Avrupa Birliği (AB)'nin üye sayısı ülke 28'e çıktı.
28 AB ülkesinde:
25 bin müteahhit var.
Türkiye'de: 200 bin.
Tüm Avrupa'dan 8 kat fazla müteahhit işadamına sahip olmak normal mi? Bu kadar müteahhit, bizi gelişmiş, ahlaklı bir ülke mi yapıyor? Bu soruya eski bakan Erdoğan Bayraktar, “bu kadar çok müteahhidimiz olması normal değil, artık abara dubara müteahhit devrini bitiriyoruz” diyerek cevap vermişti.

* * * * *

Demek ki, bir tasnif yapılmış.
Müteahhitler ikiye ayrılıyor.
Abara dubaracı müteahhitler:
(Hileciler. Hortumcular. İhaleye fesat sokanlar. Havuz dolduranlar.)
Dürüst düzgün müteahhitler:
(Rüşvet vermeyen, Milletin parasını soymayan, işe hile hurda sokmayanlar.)
İnsanın aklına soru geliyor:
Türkiye'nin dürüst müteahhitlerinin sesi soluğu niçin çıkmıyor? Başbakan'ın isteği ve eski Bakan Binali Yıldırım'ın zorlamasıyla “Sabah ile ATV'yi besleyecek para havuzu oluşturma ve bu sayede devletten yeni ihaleler alma” gayreti içine girdikleri için adları polisin teknik takibinde telefon tapeleri içinde geçen müteahhitler; Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir, Hayrettin Özaltın, Adnan Çebi, İbrahim Çeçen, Nuri Özaltın, Fahri Çakar, Celal Koloğlu‘nun durumları Türkiye'deki dürüst müteahhitleri niçin rahatsız etmiyor? Türkiye'de hiç dürüst müteahhit yok mu?

* * * *

Çürümenin boyutuna bak!
Yeni ihale almak için Başbakan ile bir olup “havuzlama yapanlar” içinde adı geçen Celal Koloğlu adlı müteahhit Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanlığını da yapıyor.
Türkiye'nin mühendisleri.
Türkiye'nin müteahhitleri.
Çürükleri aralarından atacak bir tepki ortaya koymadılar. Çürükleri ve destekçisi Başbakan ile Bakan'ı kınayacak tek cümle etmediler.
Suskunluk sarmalına girdiler.
Abara dubara!
Paralar havuza!

* * * * *

Ayrıca bu çürümeyi kurnazca gizleme, sinsice karanlığa sokma var. Halk sanıyor ki, abara dubara müteahhitleri, devletten aldıkları ihalelerden sağladıkları kârdan Sabah ve ATV'yi besleyecek havuz oluşturuyorlar. Havuza konulan; alınan ihalelerin kârından değil. Başbakan ile Bakan ihaleyi verirken müteahhidin kârının dışında “havuza atılacak parayı” müteahhitlik bedelinin içine ayrıca ilaveten koyduruyor. Havuza konulan 630 milyon dolar, Milletin vergilerinden aktarılıyor. Müteahhitten bir kuruş çıkmıyor. Bunun için devlet müteahhidi Mehmet Cengiz telefonda diğer devlet müteahhidi yoldaşlarına; “Milletin a…'a koyacağız…” demekte, diğerleri de gevrek gevrek gülmekteler.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more