Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

ABD at değiştirdi!

27 Eylül 2014

Otomobiliniz varsa ve Anadolu köylerinin içinden geçen ana yolları kullanarak bir yerlere gitmişseniz sizin de başınıza gelmiştir. Özellikle sabahın erken saatlerinde otomobil yolunun üzerine aniden tavuk sürüsü çıkar. Sürücü, bir ayağını gazdan kesip diğeriyle de frene dokunsa bile yine önünden kaçışmakta olan tavuklardan birine ya da birkaçına tamponuyla dokunur.
Tampon yemiş tavuk.
Sersemler, sallanır.
Bakanı, gazetecisi, müsteşarı, koruması, yağcısı, yalakası kalabalık heyetlerini pahalı yeni saray uçaklarına doldurup ABD'nin dünya şehri New York'a gidiyorlar. New York'ta BM toplantı salonlarında tampon yemiş tavuk misali sarsılıp sallanıyorlar.
Allah!
Allah!
Bu nasıl dönüşümdür?
Darbeci Sisi baş tacı adam.
Seçilmiş Erdoğan şüpheli kişi.

* * * *

“IŞİD'in Amerikalı gazeteci ve Fransız gözlemcinin kafasını kestiği “ sahneler sonrasında New York'ta Birleşmiş Milletler toplantı salonu; Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi konuşurken ağzına kadar doldu. Türkiye'nin demokratik seçimle Cumhurbaşkanı olmuş Tayyip Erdoğan konuşurken salonun yarısı boş kaldı.
Keskin bir dönüşüm oldu.
Fikirler değişti.
Algılar değişti.
Güven de değişti.
Darbeci Sisi, makbul!
Erdoğan ise güvenilmez.
Başta ABD ve içlerinde Avrupa Birliği ülkeleri ile Rusya, Çin'in de bulunduğu Batı, darbeyle iktidar olmuş Mısırlı general Sisi'yi baş köşeye çıkartıyor. Seçimle iktidara gelmiş Tayyip Erdoğan'ı ise “Akşam yemeğine geldiğinde Sisi ile yan yana oturacaksın, ister gel ister gelme” yapıyorlar.

* * * *

Ay tutulması, güneşin gün ortasında kararması, yıldız kayması gibi bir büyük dönüşümü yaşıyoruz. Batı, Irak'ta, Libya'da, Suriye'de ve özellikle İslam ülkelerinde; Saddam, Kaddafi, Esad, Mübarek gibi darbe eğilimli liderlerin iktidardan gitmesine destek veriyor ve seçimle gelmiş İslamcıları arkalıyordu.
IŞİD'i gördü.
Keskin dönüşü yaptı.
Sisi, baş tacı oldu.
Ve tampon yemiş tavuğa dönen bizimkilerin anlamadığı şekilde Suriye'deki Esad, Batı'nın gözünde laikliği İslamcı IŞİD'in esaretinden kurtaracak kurtarıcı adama dönüştü. Darbeci olsun, diktatör olsun ama yeter ki laik olsun.
Batı'nın yeni rüzgarı bu.

* * * *

Yeni rüzgar bu olduğu için seçilmiş ama İslamcı Tayyip Erdoğan, sürekli olarak; “Siz ne biçim Batısınız, darbeciyi niçin destekliyorsunuz, beni onunla aynı masaya niye oturtuyorsunuz?” diye hayıflanıyor.
Onu sınava aldılar.
“Türkiye'yi, IŞİD'in işini bitirecek cephenin en ön safına koyduklarını “ ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin ağzından açıkladılar.
Sınav başladı.
Değişimi izlemekteyiz.

Montaj ve dublaj gazeteciliği!

17 Aralık günü; “dolar dolu ayakkabı kutularını” yakalayan polis şeflerini “montajcı- dublajcı” diye karalayan iktidar gazetecileri, montaj-dublaj yayıncılığına imza attı. Tayyip Erdoğan'ın en beğendiği üç-beş gazeteden biri olan Star, New York'taki toplantı salonunu kalabalık göstermek için kes-yapıştır-montajla haberciliği başlattı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konuşurken, salonu terk edenlerin boş kalan koltuklarını montajla dolu gösterip fotoğrafın altına da; “Yüzlerine haykırdı. Gözlerine baka baka ağır dille suçladı” diye yazdılar. Rezillik.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more