Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Altın ahlâklı Semih!

24 Şubat 2014

Ezeli rekabet maçıydı ve 54'üncü dakika oynanıyordu. Hakemin görmez tarafına gelmişti. Karar Galatasaraylı futbolcu Semih'in takımı lehine verilmişti.
Semih hakeme gitti.
Doğruyu söyledi.
Hakem kararını, rakip takım Beşiktaş'ın lehine değiştirdi. 22 yaşındaki bir futbolcu, ne olursan ol “dürüstlük, doğruluk, ahlak, onur önde gelir” diyen bir ışık yakmış oldu.
Bu ışığa ihtiyaç var.
Dürüstlük belki bulaşır.
Önce Ankara'ya ulaşır.
İktidar partisi AKP'nin milletvekillerinden hiç değilse 100 kişisi 22 yaşındaki futbolcu Semih'in sergilediği “dürüstlük, doğruluk yüksek ahlâk” örneğinden etkilenir.
Partilerinden istifa ederler.

* * *

Kulaklarını tıkadılar.
Gözlerini perdelediler.
Vicdanlarını mühürlediler.
Para kasalarını görmediler. Ayakkabı kutularını işitmediler. Şehir rantlarından zenginleşenlerin başbakan oğlunun vakfına değerli arsalar bağışladığı telefon konuşmalarını sanki gazetelerden hiç okumadı, TV haberlerinden hiç dinlemediler. Partilerini, bu yolsuzluk-rüşvet-hırsızlık kulvarına çekenler hiç yokmuş gibi davrandılar, davranıyorlar.

* * *

Dünkü gazetelerin spor sayfalarında yazan dürüst, namuslu ve ahlaklı kalemler; futbolcu Semih'in davranışının ülkenin her insanında olması gerektiğini yazdılar ve “Bravo Semih'e… Futbolculuğun sana ananın ak sütü gibi helal olsun…” diye alkışladılar.
Biz de alkışlayabilirdik.
Onurlanabilirdik.
“Helal olsun 100 AKP milletvekiline… Yolsuzluğun, hırsızlığın üzerine örtü olmayı kabul etmediler… İsyan edip, partilerinden ayrıldılar…” diye yazabilirdik.
Yazdıramadılar.
Yazamadık.
Tersi oldu.
Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, adam kollama, zengin yaratma bütün AKP milletvekillerine geldi yapıştı. Türkiye, dürüstlüğün ve doğruluğun çirkefe dönüştürüldüğü ülke haline geldi.

* * *

Dün yeni bir haber yazıldı.
Banyo lifi de kasa yapılmış.
4.5 milyon doları ayakkabı kutusunda saklayan iktidarın banka müdürünün evindeki banyoda sabunlu kese yapmak için kullanılan liflerin içinde de para saklanmış.
Dolarlar kutuda.
Eurolar kesede.
Sterlinler kasada.
İktidar milletvekilleri, Meclis'te parmaklarını kaldırıp; “Anayasa'yı çiğneyen, Hukukun üstünlüğünü dışlayan ve ülkeyi otoriter bir devletçiliğe ve sonra da demir pençeli zalim sultanlık modeline dönüştürecek” yasaların çıkmasına omuz veriyorlar.

* * *

Altın ayaklı Semih!
Yüksek ahlaklı Semih!
Dürüst ve onurlu Semih!
1 Semih yetmez.
76 milyon Semih olmalı.
Çünkü Dünya'nın 193 ülkesi içinde Türkiye, ekonomik gelişmişlik bakımından 16'ncı sırada, insanı gelişmişlik açısından 92'nci sırada, dürüstlük, onurluluk, yüksek ahlak bakımından en son sıralarda bulunuyor.
Makas bu kadar açık.
Tek Semih'le açık kapanmaz.

İşsiz sayısı 5 milyona dayandı

İşsizlerimiz bir ülke nüfusuna ulaştılar. Avrupa'da İsveç, Norveç, Finlandiya gibi nüfusu 5 milyon olan ülkeler var. Ekonomi bakanları ve başbakan, Türkiye'yi çok yüksek büyümeye ulaştırdıkları ile övünüyorlardı. Nasıl büyümeyse; işsizliği artırıyor. TÜİK raporlarına göre 2013 yılı Kasım ayında Türkiye'de işsizlerin oranı yüzde 9.9'a çıktı. İşsiz sayısı ise 2.8 milyona ulaştı. Resmi açıklamalar bu rakamları göstermesine rağmen, iş bulma umudunu kaybedenler de eklendiğinde, gerçekte işsiz sayısı 4 milyon 700 bini bularak neredeyse 5 milyona dayandı. Türkiye bu kadar işsizi nasıl taşıyacak? Aileler işsizlerinden de sıkışmaya başladı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more