Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Batı’nın IŞİD’i kim?

28 Eylül 2014

Doğu İslam medeniyeti mi, Batı Hıristiyan uygarlığı mı üstün gelecek çatışması; haçlı seferlerini doğurmuş, 20. yüzyıla “medeniyetler çatışması” damgasını vurmuştu.
İnsanlık yontuldu.
Vahşetini bastırdı.
Çatışmayı aştı.
Boğaz kesmeyi bıraktı.
Medeniyetler uzlaştı.
Tarih bitti dediler.
Umutlandık.
Doğru çıkmadı.
Medeniyetler çatışması durmadı. İşte İslam medeniyetinden en son IŞİD çıktı. Kendisi gibi aynı dine ve peygambere inananları bile “kafir işbirlikçi” ilan edip boğazlarını kesiyor ve savaşın Batı'nın Hıristiyan emperyalist sömürücülerine (özellikle ABD'ye) karşı olduğunu ilan ediyor. Batı ise IŞİD'in temsil ettiği İslam'a karşı ABD'nin öncülüğünde 109 ülkeyi silahlandıran bir koalisyon gücü örgütledi. Türkiye de bu gücün içinde yer alacağını açıkladı.
Çatışma kaç 100 yıl sürer?
İslam'ın IŞİD'i var.
Hıristiyan'ın IŞİD'i kim?

* * *

Zeynep Atikkan ile 20 yıl aynı gazetelerde aynı servislerde çalıştım. Gerçek araştırmacı yazar olduğuna tanığım. 5 yıl uğraştı. Paris, Londra, Kopenhag, Helsinki, Stockholm, Amsterdam, Lahey, Roma ve Barselona'da Avrupa'nın yeni aşırı sağcı, muhafazakar, Hıristiyan Demokrat, dindar, Katolik, Kalvinist, Protestan, ateist, cumhuriyetçi, liberal yüzlerce önde geleni ile konuştu, bilgi topladı.
İnceledi, belgeledi.
Bu kitabı yazdı.
Avrupa'da bir nefret, bir düşmanlık, bir kin dalgası; neo-muahafazakar, neo- sağcı, neo-post modern sıfatlarıyla yükseliyor ve gücünü de Hıristiyan kültürel aidiyetinden alıyor.
Müslümana karşı nefret.
Göçmenlere düşmanlık.
Avrupa'da ırkçılık patladı.
“Avrupa Benim” diyorlar.
Zeynep Atikkan da yeni kitabının adına “Avrupa Benim” adını koydu. Avrupa Birliği dün: Barış ve demokrasi projesiydi. Bugün: İçinde henüz silaha sarılmamış Batı IŞİD'lerini büyütüyor. Bunlar, henüz Müslümanları esir alıp giyotine vermiyor, engizisyon misali gözlerini oyarken ve tırnaklarını çekerken bütün dünya görsün diye video yayını yapmıyorlar ama halk desteği bulup Avrupa parlamentolarına yerleştiler.
Güçlerini artırıyorlar.

* * *

Neo-faşist simgeler.
Nazi yanlısı semboller.
Yabancı nefreti eylemleri.
Müslüman düşmanlığında ve Avrupa Birliği karşıtlığında birleşen bir dalga Avrupa'yı sallıyor. Zeynep Atikkan‘ın kitapçılara gelen yeni kitabını okuyup bitirince kafamda şu sorular uçuştu:
İslam IŞİD'ini ne yapacak?
Onu nasıl frenleyecek?
Avrupa ise kendi IŞİD'leri ile nereye dönüşecek? Batı, kendi içinden hortlattığı ve büyüttüğü “İslam düşmanlığı ve korkusunu” hangi eski ve yeni değerler ile geriletecek? Bizim Türkiye'nin başındaki İslamcı iktidar ise bu keskinleşen medeniyetler çatışmasında ülkenin geleceğini nereye, nasıl oturtacak?

İsrafı önleme Cumhurbaşkanı saraylarından başlasa!

Başbakan Davutoğlu Maliye'den durum raporu (brifing) alınca; devletin taşıt araçları ile bina kiralamasında büyük harcama ve israf olduğunu görmüş ve “vatandaşın alın teri ile gelen vergi gelirlerinin verimli kullanımı” için israfların önüne geçilmesini istemiş. Cumhurbaşkanı'na Ankara'da 1000 odalı yeni Ak Saray bile yetmedi. Çengelköy'de Vahdettin Köşkü, Beylerbeyi Sarayı'nda da yüksek harcamalarla kendine 3 saraylı yaşama ve çalışma alanları yarattı. Kendine yeni saray uçağı aldı. İsrafı önleme samimiyse önce saraylardan başlanmalı ki, halk inansın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more