Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Coni havadan! Memet karadan!

25 Eylül 2014

Büyük mümin kitlesine dayanarak ve Ortadoğu'da “İslam Birliği ile Müslüman Kardeşliği” davası güderek 13 yılı hep zirvede tamamladı. Amerika'dan dönmeden Obama ağzıyla konuşmaya başladı.
Coni havadan.
Memet karadan.
IŞİD'i birlikte vuracak.
IŞİD mikrop yuvası(!)
Bataklığı; havadan Coniler bomba yağdırırken Memetler de karadan tank ve topla birlikte kurutacak.
Obama böyle istiyordu.
Tayyip Erdoğan eğildi.
IŞİD'e “bataklık” dedi.
Mehmetçiği bataklığa süreceği sözünü verdi. Karşılığında Fethullah Gülen'i teslim sözünü almış olabilir. Çünkü daha üç ay önce “Ortadoğu'ya bataklık demek ırkçılıktır” diye muhalefete bağırıyordu.

* * * *

IŞİD bataklık öyle mi?
İslam'ın cerahatı!
Nasıl üredi?
Niçin üredi?
Neden bugün üredi?
Bu bataklığın kabarmasında ABD'nin Ortadoğu'da yeni planlar kurgulayıp, yeni haritalar çizmesinin payı oldu mu? ABD'nin Yeni Ortadoğu Planı için Irak'a 250 bin asker indirip Saddam'ı devirdikten sonra Araplar'ın petrolünü ganimet haline getirerek Barzani Kürdistanı'na peşkeş çekmesinin IŞİD'in doğmasına katkısı ne oldu? ABD, Arap'ın petrolünü ganimetçi Kürtler'e aktardığı için mi IŞİD denilen “İmamülmüslimin (halife) “ liderli İslamcı kelle kesiciler ortaya çıktı? IŞİD, Batı'nın yeni sömürgeciliğine ve Hristiyan kıyıcılığına bir eski tepki olarak mı doğdu? IŞİD'in işgal ettiği bölgedeki Müslümanlar o topraklarda binlerce yıl beraber yaşadıkları aynı dinden Kürtler'in İslam Arap etnik temizliğine neden destek veriyorlar?
IŞİD'e “bataklık” diyenler.
Bu sorulara cevap versin.
Tayyip Erdoğan, Kürtler'in Arap'ın petrolünü ganimet yapsınlar diye Türk askerini IŞİD cephesinde kara savaşına sokmadan önce bu sorulara cevap verse iyi olur. Çünkü peşmerge IŞİD karşısına çıkamadı, kaçıyor.

* * * *

ABD, 5 Müslüman Arap ülkesi; Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni arkasına aldı, IŞİD'i Suriye'de de havadan bombalıyor. Siviller de ölüyor. Bu 5 Müslüman ülkeye şimdi Müslüman Türkiye de katılacak. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonda “Türkiye'nin cephe hattında yer alacağını” resmen açıkladı. Tayyip Erdoğan da onu doğruladı. Böylece 6 Müslüman ülke, 1 Müslüman IŞİD'i karadan da vuracaklar.
ABD'nin aklı ile.
ABD'nin tekniği ile.
ABD'nin bilmi ile.
Ortadoğu yeni ameliyat odası yapılacak ve ABD neşteriyle Müslüman IŞİD cerahati temizlenecek.

* * * *

Fakat yüzleşme eksik.
Tayyip Erdoğan, geçmişiyle yüzleşsin. Geçmişinde sürekli olarak; “biz Müslümanlar'ın birliğini bozan Hristiyan Batı oldu…” diyerek alkış ve oy aldı. İslamcı Tayyip Erdoğan, fikri temelini Doğu-Batı mukayesesinden buldu. Şimdi New York'un lüks otellerinde; “Coni havadan, Mehmet karadan…” stratejisinin sözcüsü oldu, Türk askerini cepheye sürüyor.
Önce geçmişiyle yüzleşme isterim.

Türbanlı liselinin öğretmeni!

Sınıflarda türbanlı ya da çarşaflı kız öğrenciler de oturmaya başladılar. Onların öğretmenleri acaba ders aralarında, teneffüslerde, serbest saatlerde öğrencilerine; “Çocuklar fiziğe, kimyaya, felsefeye boş verin. Her türlü ilim bizim kutsal kitabımız Kur'an'da yazılıdır. Siz sadece Kur'an okuyup ona çalışın.” demek zorunda mı hissedecekler? Öğretmenlerin üzerinde bir türban baskısı doğacağı kesin. Eğitim sisteminin daha muhafazakar yönde değişeceği de belli. Okullarda türban takan ya da çarşaf giyen kız öğrenciler inançlı görünürken, türban takmayan öğrenciler kendilerini açık bir baskı altında hissedecekler. Bir ulusu çökertmek istiyorsan eğitimiyle oyna. Oynuyorlar.