Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Değerli besleme!

8 Şubat 2014

Çok kıymetliler. Günün altın kalemleri (!) oldular. Her yolsuzluk dosyası yayınlandığında onlar kıymete biniyor. Her rüşvete suçüstü yapıldığında onlar değer kazanıyor.
Yolsuzlukları yazmıyorlar.
Yüzsüzlükleri yazmıyorlar.
Yürütmeleri yazmıyorlar.
Yalanları da yazmıyorlar.
Bu “4Y'yi” en başarılı, en yetenekli gizleyen onlar. Sadece Başbakan'ın dinmez öfkeyle yağdırdığı “çeteci-vaizci- darbeci- paralelci” küfürlerini yazıyor, yayınlıyorlar.
Bu özellikleriyle değerliler.
Utanç verici durumdalar.
Fakat utanma duyguları yok.
Bu yüzden çok kıymetliler.

* * *

Besleme medya patronlarının gazete ve televizyon kanallarında yazan ve tv programı yapan kalemlerin “ne kadar kıymete bindiklerini” gösteren örnekler bir bir ortaya dökülüyor.
Besleme yazar sayısı 600.
Ben üç örnek vereyim.
Bütün beslemeleri temsil eder.
Mehmet Barlas çok kıymetli.
Fatih Altaylı en değerli.
Fehmi Koru üzerine titrenen.
İktidar partisi milletvekilleri, bakanlar, Başbakan, iktidarın ihale yağdırdığı müteahhit işadamları; “Mehmet Bey… Fatih Bey… Fehmi Bey…” in gazetelerinde yazmaya devam etmeleri, televizyon kanallarında görünmeyi kesintiye uğratmamaları için her türlü devlet olanağını yağdırmayı hükümet programı yaptılar. Besleme Basını yaşatmak devlet görevi oldu.

* * *

Mehmet Bey Sabah'ta yazıyor.
Zor durumda kalmasın diye Sabah'a yeni bir patron bulunması Başbakan'ın baş uğraşı haline geldi. Başbakan'ın emri ve Bakan'ın gözetiminde “havuzu doldurma ve Mehmet Bey'in yazdığı gazeteyi besleme” modeli bulundu.
Sırf Sabah yaşasın!
Mehmet Bey de yazsın.
Mehmet Bey, özgür kalem(!) Kimse ona şunu şöyle yaz, bunu böyle yaz demiyor. O düşündüğünü yazıyor. İktidara ters düşecek, Başbakan'ı zerre kadar üzecek bir tek yazı yazmak düşüncesinden geçmiyor. Sadece “muhalefete muhalefet yaparken kaleminin gücü şahlandığı” için bu değerli yazarın üzerine titriyorlar. Gazetesini yaşatıyorlar.

* * *

Fatih Bey Habertürk'te yazıyor.
Gazetesi ve TV kanalı habersiz kalmasın diye bizzat Başbakan, o kadar devlet işi arasında zaman ayırıp Fas'tan telefonla “haber alt yazı akışını durdurma desteği” yapmaya kendini mecbur hissediyor. MHP'li Bahçeli'nin konuşmasını alt yazı akışından kaldır, yerine polisin Gezi Parkı'nda gençlerin gözünü kör ederken destan yarattığı demecimi koy. Anket sonuçlarıyla oyna. MHP'nin 3 puan oyunu BDP'ye aktar. Anketi maniple et, böyle yayınla.
Sırf Habertürk yaşasın!
Fatih Bey de yazsın.
Fatih Bey hür bir yazar, kimse ona emir veremez. Fatih Bey, gazetesinin manşetine Başbakan'ı üzecek tek bir haber koymayı aklının ucundan bile geçirmez.
Fatih Bey, kıymetli kalem!
Yeri doldurulamaz.

* * *

Fehmi Bey, Star'da yazıyor.
Nedense besleme gazeteleri halk çok tutmuyor. Okuyucu kaybediyorlar. Star gazetesi de az satıyor, okunmuyor. Zarar edip kağıt, boya satın alamaz, baskı makinelerini döndüremez, yazarlarına maaş veremez hale gelmesin diye “devlet bankalarından en yüksek reklamı akıtma” özel programı Fehmi Bey'in gazetesi için uygulanıyor. Ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar para bulunan Halk Bank'ın genel Müdürü Süleyman Aslan'a telefon edip, “ Oradan bana 2 milyon yolla Süleyman” diyebilme küstahlı imtiyazı Fehmi Bey'in yazdığı gazetenin Genel Yayın Müdürü'nde bulunuyor.
Sırf Star yaşasın.
Fehmi Bey yazsın.
Fehmi Bey, bulunmaz kalem.

* * *

Ben, bu yazıyla; Mehmet Bey, Fatih Bey ve Fehmi Bey'i örnek gösterip sayıları 600-700 tahmin edilen Türkiye'nin tüm besleme kalemlerine; “ Özgür ve hür basın olmadan demokrasi olmaz” demek istiyorum.

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more