Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Etik!

6 Şubat 2014

Etik Değerler Merkezi kurucu başkanı Bülent Şenver, son yaptıkları araştırmayı bana gönderdi. Araştırma Türkiye'deki şirketleri yöneten üst kadrolar üzerinde yapılmış. Onlara “Sizin gözünüzde Türkiye'de en etiksiz kurumlar hangileridir. Sırayla sayınız” diye sorulmuş. Şirket yöneticileri de sıralamışlar.
Birinci sırada medya gelir.
İkinci sırada siyasi partiler.
Üçüncü sırada devlet yönetimi.
Sıralama böyle gidiyor.
Etik, ithal bir kelime.
Türkçede “ahlak sözcüğüyle” eş anlamlı kullanılıyor. Bu açıdan baktığımız zaman “Türkiye'de en ahlaksız yapı medyada var ve onu siyasi partilerdeki etik ihlalleri” takip ediyor.

* * *

Medya ile siyasi partilerin ülkenin en ahlaksız kurumları olduğunu biz her gün ortaya dökülen telefon dinleme kayıtlarından (tape diyorlar) öğreniyoruz. Dün de internet sitelerine düşmüş yeni bir telefon konuşması vardı. Başbakan Erdoğan Fas'a gitmiş, 4 haziran 2013 günü otel odasından Haber Türk kanalını izliyor. Ve habere çok kızıyor. Başbakan Haber Türk kanalının yöneticisi Mehmet Fatih Saraç'ı telefonla arıyor.
Bu haber niye yayınlanıyor.
Bu habere ne ihtiyaç var.
Haberi şey yapman (kaldırman) gerek… Türünden başı sonu birbirine karışmış cümleler söylüyor ve Haber Türk'ün yayın yönetmeni de Başbakan'ın her cümlesinden sonra efendisini yatıştırmaya çalışan bir besleme köle gibi; “Evet efendim… Anlaşılmıştır efendim şimdi… Tamam efendim… Eee emriniz olur efendim… Şimdi yapıyorum… Şimdi yapıyorum efendim…” diyen cevaplar veriyor.
Haber yayından kaldırılıyor.

* * *

Burada etik yani ahlak nerede?
Bir parti başkanı (Başbakan) bir medya kurumuna (Haber Türk yöneticisine) şu haberi kaldır diye emir yağdırıyor. Emir yağdırılan Haber Türk'ün logosunun alt yazısında ise “Gücü Özgürlüğünde” diyen bir fiyakalı ifade var.
Gücü özgürlüğünde.
Yayın yönetmeni esir.
Anladım efendim.
Tamam efendim.
Yapıyorum efendim.
Yayın yönetmeni o kadar korkmuş ki, neredeyse altına yapıyor ve Başbakan, “gücü özgürlüğünde” yazan Haber Türk yöneticisini telefonla “altına yapacak kadar” korkutuyor.

* * *

Çift taraflı etik kurşunlama.
Çift taraflı ahlak katilliği.
İnsanın kusması geliyor.
Diyelim ki, Haber Türk kanalının sahibinin devletin kömür madenleri ile termik santrallerini satın alıp oradan elektrik üreterek devlete satma işleri var. Bu yüzden iktidarla iyi geçinmek zorunda ve kanalı ile gazetesini Başbakan'a emir eri yapıyor. Fakat bu kanal ve gazetede çalışanlar niçin etik (ahlaklı) davranmak gerektiğini söyleyip isyan etmiyorlar?
En ahlaksızlar sıralanıyor.
Birincisi medya.
İkincisi siyasi parti.
Etik değerler araştırmasından çıkan diğer bir sonuca göre, yöneticilerin gözünde Türk toplumda en önemli etik sorunlar sırasıyla; Yolsuzluk, Rant Zenginliği, Ayırımcılık, Rüşvet, Yanlı Habercilik, Emek Sömürüsü ve Haksız Rekabet.

Tetik!

Etik yoksunluğu gazetecileri tetikçi yapıyor. Geçen hafta sızdırılıp yayınlanan telefon tapelerinde de; “Sabah ve ATV kanalına taze para pompalamak için devlet ihalelerini alan 8 müteahhitten 630 milyon dolar toplanması” konuşmaları vardı. Bakan emri ile devletin altına hortum döşemiş müteahhitler Sabah ile ATV'nin yeni patronu yapılınca; bu medya grubunda köşesi olanlar ve başyazarları; “besleme yapılan bir gazetede yüksek maaşla iktidar tetikçiliği yapan yazı kaleme almayı içlerine nasıl sindirdiklerini” yazsalar da halk okusa!

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more