Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

İzin almadan donunu bile değiştiremez!

1 Eylül 2014

Adının önüne cilalı, ışıklı, alkışlı olsun diye “restorasyon” kelimesi konulan yeni hükümet göreve başlıyor. Adı yeni fakat bakanlarının 4'ü hariç hepsi eski.
Gözleri yemedi. Değiştiremediler.
12 yıldır ekonominin başında duran Ali Babacan ve onun yanında Mehmet Şimşek de bakanlıkta kaldılar. Ekonomik göstergeleri, para piyasalarını, sıcak paranın giriş-çıkış grafiklerini her gün en yakından izleyen bir bankacıya; “bu iki isimin yeni restorasyon hükümeti içinde yer almasına ne diyorsun?” diye sordum. Bana “oynatma güzel sandalı dümende...” şarkısının sözlerini mırıldanarak cevap verdi.
Romantik güzel şarkıdır.
Acemaşiran makamında. Bilirsiniz.
Gönlüm düşüyor çırpınarak gizli kemende
Kız sandalı kalbim gibi oynatma dümende…

* * * * * *
Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu yeni hükümet, dünya sıcak para denizinin üstünde her an su almaya teşne bir külüstür teknedir. Yüksek faiz karşılığında Türkiye'ye akan sıcak paranın azalması, duraklaması, kesilmesi halinde hem Davutoğlu'nun ve hem de iktidar partisinin bütün fiyakası, böbürlenmesi, bol şarkılı şiirli övünmesi
uçar gider.
Ali Babacan! Mehmet Şimşek!
Bugün güçlüler.
Çünkü onlar dünya sıcak para havuzunun baş bekçisi “faiz lobisinin” Türkiye'de en güvendiği iki adamdır. Sıcak para denizindeki külüstür teknenin güvencesi onlardır. Sabah TV'lerin ekonomi programlarını izliyor musunuz? Şık giyimli, bakımlı genç kız ve erkekler her sabah “Piyasalar önceden satın aldı… Piyasalar sert uyarı verdi… Babacan konuştu piyasalara güven geldi...” cümleleriyle ekonomi anlatıyorlar. Bu gençlerin piyasalar dediği dışardan yüksek faiz karşılığı Türkiye'ye borç vermeye gelen sıcak para sahipleridir.
Ali Babacan'a bakıyorlar.
Ali Babacan varsa… Sıcak para gelir.
Sıcak para sahiplerinin onayı olmadan Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu, değil bakan değiştirmek donlarını bile değiştiremez durumdalar.

* * * * *

İşte birkaç gösterge:
Vatandaşın bankaya borcu:
160 milyar dolar.
Reel sektörün döviz açığı:
170 milyar dolar.
Ülkenin döviz açık pozisyonu:
423 milyar dolar.
Türkiye'nin toplam dış borcu:
336.9 milyar dolar.
Özel sektörün dış borcu:
226 milyar dolar.
Tüketici güven endeksi:
77 idi. 73'e indi.
Konut satışı:
Temmuzda yüzde 20 düştü.
Bankaların konut kredisi:
Temmuzda yüzde 33 kısıldı.
Büyüme hızı:
Yüzde 6 idi, yüzde 3'e indi.
Enflasyon:
Çift haneli oldu.
İşsiz sayısı:
Azalmıyor.
Yoksul sayısı:
Düşmüyor.
Ekonomik kriz:
Kapıda bekliyor.
Fakat Türkiye'ye gelen sıcak para 12 yıl içinde en küçük bir sıkıntıya sokulmadan ana parasını ve faizini tıkır tıkır alıyor, götürüyor. Sonra geri getiriyor, yine yüksek faizini alıyor, götürüyor.

* * * * * *
Davutuoğlu; “oynatma güzel sandalı dümende...” hükümeti kurmaya mecburdu. Türk halkı, sıcak paranın “faiz lobisine” soydurulmaya devam edecektir.