Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Kara kömür! Kara lastik! Kara fıtrat!

22 Kasım 2014

 

Soma'da 301 işçi bedenleri kavrularak öldü. Onların toplam 432 çocuğu vardı. Soma'da: 432 çocuk yetim kaldı. 432 yetim çocuğun 432 dedesi ve 432 nenesi ancak kara lastik giyebiliyorlar.
Ermenek'de 18 işçi öldü.
36 çocuk yetim kaldı.
36 çocuğun dedesi.
Kara lastik alabiliyorlar.
Türkiye'de kara yazı!
Nerede kömür varsa.
Orada yoksulluk var.
Gözü kör olsun!
Zenginliğin kapısını açsın diye çıkartılan kara kömürden onu çıkartanların payına düşe düşe sadece ayak başparmak yüzü delik kara lastik düşüyor.

* * * *

Ermenek'de maden ocağında yerin 400 metre altında öğlen ekmeği kursağındayken dip suyunun patlamasıyla ölen maden işçisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu ya da bir önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün oğlu olsaydı ve torunları yetim kalmış iki dede Tayyip ile Abdullah; oğullarının cenaze namazına yırtık kara lastiklerle gelmek zorunda kalabilselerdi; belki derinlerdeki yoksulluğu anlayabileceklerdi.
Türkiye'de yoksulluk!
Derinde, dipte!
Yoksulluk içe işlemiş!
Vali, ayakkabı verin demiş.
Kaymakama emretmiş.
Kaymakam, alalım demiş.
İmama haber göndermiş.
İmam, ölüsü çamur balçığı altından 22 gün sonra çıkartılan işçinin babası Recep Gökçe dedeye çifti 10 TL kara lastik almayı uygun bulmuş.
İmam ne yapsın!
Türkiye'de zihniyet bu!
Baştakine saray yapıyor.
Alttakine kara lastik fıtratı!

* * * *

Madenci köylerine git.
Kara fıtratı göreceksin.
Doğa orada cömert.
Tabiat verimli, zengin.
Tütün yetişir. Tütün zenginlik yaratır. Hayvancılık yapılır. Zenginlik yaratır. Zeytin yetişir. Zeytin zenginlik yaratır. Elma yetişir, armut yetişir, kiraz yetişir, ne eksen ve ne diksen ondan zenginlik yetiştir.
İnsanlara ise yoksulluk.
Yerin üstünden zenginlik yaratıp paylaşacak yolları bulamayan, bulduramayan insanların yoksul oğulları bu kez zenginlik yetişsin diye açılan maden ocaklarında bir lokma ekmek parasına çalışırken; ya göçük altında, ya kömür kızışması yangında ya dip suyu patlamasında hep aynı şekilde ölürler.
İşte böyle.
Yoksulluk kara fıtrat olur!
Yer üstündeki zeytini!
Yer altındaki kömürü!
Birbirine zarar vermeden.
Birini öbürüne tercih etmeden.
Zenginliğe dönüştüremezsen.
İnsanoğlu yoksul kalır.
Özü, kendi özüne düşman olur.

* * * *

Kömür ocaklarına ölüm düştüğünde cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar pahalı lüks Mercedes makam araçlarıyla, lüks düşkünü olmuş hal ve tavırlarıyla gelir evlat ve koca acısıyla kıvrananlara; “kredi kartı borçlarınız ertelenecek” diye söz verip yetim kalan çocukları yetimlikleriyle bırakıp dönerler. Ceset kokusu sinmiş maden çamurundan 22 gün sonra ölüsü çıkartılan işçilerin cenaze namazını kıldırsın diye ilahiyat profesörü Diyanet İşleri Başkanı'nı gönderirler.
O da vebal anlatır.
“İşverenler işçinin alın teri kurmadan hakkını vermeleri gerekir” diye ayet okur.
Kendi dinler, kendi okur!
Kara fıtrat yapışır kalır.

O makam Mercedes'i 8 milyon TL

“Cumhurbaşkanının lüks tüketim merakını eleştiren yazılarınızda, son alınan makam aracından 1 milyon lira olarak bahsettiğinizi gördüm. Bu rakam o arabaya ödenmiş olması gereken paranın çok küçük bir kısmı.
Kaldı ki bu fiyat normal bir S600 içindir. Zırhlanma maliyeti yoktur. Size fikir vermesi için, otomobille ilgili bir forumda işin meraklısı bir kişi tarafından 2012 yılında verilen bir bilgiye ilişkin linki gönderiyorum. http://www.turbofsi.net/forum/showthread.php?29686-Mercedes-S600-Pullman-Guard Burada bahsedilen otomobilin değerinin 8 milyon TL olduğu belirtilmektedir. Yaptığınız halkı aydınlatma hizmetine bir katkım olursa ne mutlu. Okurunuz Ercan Akbay”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more