Kelimeler yetmez!

Sondaj makinesi:
Sigortalı.
Bozulursa.
Sigorta karşılayacak.
Yenisi alınacak.
Kömür çıkarmaya devam.
Enjeksiyon makinesi:
Sigortalı.
Ocakta grizu patlarsa.
Makine de hasar alırsa.
Sigorta karşılayacak.
Yenisi alınacak.
Kömürcülükte durmak yok.
Yükleyici makine:
Sigortalı.
Ocağı su basarsa.
Yükleyici pert olursa.
Sigorta karşılayacak.
Yenisi getirilecek.
Kömür üretimi durmayacak.
Taşıyıcı makine:
Sigortalı.
Üstüne göçük inerse.
Çalışamaz olursa.
Sigorta karşılayacak.
Yenisi alınacak.
Kömür çıkarmaya devam.
Kamyon:
Sigortalı.
Kömür tozu kızıştı.
Ocak alev aldı.
Kamyon da tutuştu yandı.
Sigorta karşılayacak.
Kamyon yenilenecek.

* * * *

Kömür işçisi.
Sigortasız.
Göçük oldu, işçi öldü.
Yakınları ağlar, dövünür.
Bakanlar, tabutunu taşır.
Cumhurbaşkanı yalandan üzülür. Ölen işçinin kredi kartı borçlarının erteleneceği açıklanır. Cumhurbaşkanı'nın yakın arkadaşı devlet ihalelerini en çok alan bir işadamının işçinin ailesine ev yaptıracağı sözü verilir. Ölen işçi üzerinden Cumhurbaşkanı ile işverenin reklamı yapılır.
İşçi 3 günde unutulur.

* * * *

Sigorta sektörünün uzman yazarlarından Noyan Doğan, Türkiye'deki maden işletmelerinin; kömürü çıkartmak için kullandıkları makinelerin, istisnasız hepsinin, bozulma, kırılma, yanma, göçük altında kalma, su basma, grizu patlaması türünden madende olabilecek her türlü risklere karşı sigortalandığını fakat Türkiye'deki toplam 14 bin maden ocağından sadece bin 800'ününde çalışan işçilerin sigorta kapsamında olduğunu yazdı. Noyan Doğan, diyor ki; “Araştırmalarım sonunda öğrendim ki, madenlerdeki en ufağından en büyüğüne sigortası yapılmamış bir tane bile makine yok ve her yıl sigortaları yenileniyor.”

* * * *

Tüm makineler!
Ya banka kredisiyle alınıyor.
Ya da kiralanıyor.
Her iki durumda da banka ve finansal kiralama şirketi, önce sigorta yapma şartı arıyor ve her yıl poliçeler otomatik yenileniyor. İşçiyi sigortalamanın maliyeti ve sigorta şirketinin çok fazla güvenlik önlemi istemesi yüzünden maden ocakları sahipleri “işçileri sigortasız çalıştırmayı” seçiyorlar.

* * * *

Bu vicdansız, günümüze uymaz, patronluğa sığmaz, insanlığa ters, ahlak dışı durumu Cumhurbaşkanı da bilir, Başbakan'da bilir, Enerji Bakanı da, Çalışma Bakanı da, Maden Dairesi Genel Müdürü ile TKİ Genel Müdürü de bilirler.
Göz yumarlar.
Patronu kayırırlar.
18 işçinin can verdiği Ermenek' deki ocağın sahibi iktidar partisi belediye başkan adayıydı. Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararını köylülerin avukatından önce öğrenen (sızdırma olmazsa öğrenmesi mümkün değil) ve Soma'nın Yırca Köyü'nde 6 bin zeytin ağacını katleden şirketin sahibi de iktidarın havuzcusu.
Tek kelimeyle iğrenç.

Sadece mobilyası!

Ankara'da yüksek bürokratlar arasında ve Maliye Bakanlığı koridorlarında konuşuluyormuş. 1000 odalı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Tayyip Erdoğan'ın özel beğeni ve isteği üzerine makam odasına yapılan masraf 20 milyon TL tutmuş. Bu Soygun ve İsraf Sarayı'nın aylık elektrik faturası da aylık ortalama 700 bin TL yazıyormuş. Maliye Bakanı toplam harcamayı 1 milyar 370 milyon TL olarak açıkladı. Bakan bir yiğitlik daha yapsa; bu sarayın harcama kalemlerini tek tek açıklasa!

Loading...