Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Korkutamıyor!

21 Şubat 2014

Uzunca bir süre korkuttu. Sindirdi. Her meslekten insan; işimden, ekmeğimden olurum. İftira atarlar hapse düşerim. Kaset yayınlarlar, çamur atarlar, izi kalır diye korktu. Çok sayıda gazete yazarı, “Patronuma telefon ederler, genel yayın yönetmenini tehdit ederler, köşemi elimden alırlar” diye sindi.
Geçti o günler.
Sindiremiyor.
Korkutamıyor.
Susturamıyor.
Korkular atıldı.
Diller çözüldü.
Korku sarmalı ile suskunluk sarmalı aynı anda parçalandı. TV'de güncel haberler ve önemli olayların derinine inmeye çalışan genç gazetecilerden Cüneyt Özdemir, tehdit edildiğini fakat korkmadığını yazdı: Hakkında dosyan var. Yayınlarız. Zorda kalırsın. Adın Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu'nda “kafeslenmiş yazar” diye geçiyor. Korkutmayı iktidar yandaşları yapmıştı. Cüneyt Özdemir, “tehditler karşısında tınmadım bile…” diye yazdı.
Gazeteci korkusunu yendi.
Bu büyük bir adım.
Daha büyük adım var.
Halk da korkuyu attı.
Suskunluğu bitirdi.
Şöyle bir örnek yazacağım.
Vatandaş Serkan, İstanbul'da oturuyor. Her sabah işe gitmek için metroyu kullanıyor. Salı sabahı Hacıosman durağından metroya bindi. Her sabah yaptığı gibi yol boyunca günlük gazetesini okumaya başladı.
SÖZCÜ okuyordu.
İki durak geçildi.
Karşı sırada oturan bir kişi birden bire ayağa kalkıp, yüzünde korkutucu bir ifade, sesinde ürküntü verici öfkeyle bağırmaya ve “SÖZCÜ'ye ve yazarlarına küfür etmeye” başladı. Küfürler ağza alınır cinsten değildi.
Kadın yolcular da vardı.

* * *

Beklenmedik bir tepki oldu. Orta yaşlı biri yanında eşi vardı. Ayağa kalktı; metrodaki tehditçi küfürbaza döndü ve “Böyle barbarca küfredemezsin… Herkes senin gibi düşünmek zorunda değil… Bu ülkede herkes karşı düşünceye de saygılı olmak zorundadır…” diyerek onu uygar bir insan gibi davranmaya ve adam olmaya çağırdı.
Tehditçi çıldırmış gibiydi.
Adamın üzerine yürüdü.
Bu kez gençten bir hanım, küfürbaza döndü ve “Sen herkesin düşüncesini kaba kuvvetle, küfürle, tehditle bastıramazsın… Kendini ne sanıyorsun… Demokrasi var… Gazeteler iktidarı övmek zorunda değil…” diye tepki gösterdi. Birden metrodaki hemen herkes ayaklandı ve küfürbazın üzerine doğru hamle yaptılar. Tehditçi küfürbaz, sıkıyı görünce geriledi.
İlk durakta indi.
İnerken, “erkekseniz dışarı gelin…” diye böğürtülü sesler çıkartıyordu.

* * *

Başbakan da Hacıosman Metro Hattı'ndaki küfürbaz gibi tehditlere devam ediyor. Sadece konuşanları, yazanları, gösteri yapanları değil “rüşvet, yolsuzluk, kayırma, rant aktarma, rüşvetçinin uçağına binip umreye gitme, Sabah ile ATV'ye besleme havuz oluştururken millete küfür etme” telefon konuşmalarını yayınlayanları, okuyanları, dinleyenleri de tehdit ediyor.
Tutamıyor kendini!
Susanları da tehdit ediyor.
Başbakan farkında değil.
Geçti o günler!
Suskunluk sarmalı parçalandı.

Fezlekeler!

50 gün geçti. Cumhuriyet muhabiri Canan Coşkun'un Ankara'dan yazdığı habere göre 4 bakanın “yolsuzluk ve rüşvet soruşturması” kapsamında hazırlanan fezlekeleri Meclis'te üçüncü kata bile çıkamadı. Eski bakanlar; Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar'ın fezlekeleri oradan oraya gönderilip duruyor. Fezlekeler, yolunu şaşırmış sarhoşa döndürüldü.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more