Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Kutucu salıverildi adalet hüküm giydi!

16 Şubat 2014

Putunu kendi yapar. Kendi yaptığı puta tapar. Kendi kutucusunu kendi salar. Kutucu dışarı çıktı. Dünya adalet tarihine geçecek örnek yaşadık. Yaşıyoruz.
İyi hukukçularımız var.
Adalet neyin temelidir?
Bize söylesinler.
Şu 5 davaya baksınlar:
1-Ergenekon Davası.
2-Balyoz Davası.
3-Şike Davası
4- Deniz Feneri Davası
5- Ayakkabı Kutusu Davası.
Bu 5 dava da hukukun aynı adliye çatısı altında görüldü. Ergenekon ve Balyoz Davaları, orduyu çökertme davalarıydı. Darbeci geleneği önleme maskesi altında başladı ve davam etti. Balyoz ve Ergenekon'un subay sanıkları ve avukatları; sadece ve sadece “adil yargılama hakkı” istediler.

* * * * *

Yargılama adil olsun.
Deliller karartılmasın.
Kanıtlar uydurma olmasın.
Şahitler düzmece tutulmasın.
Bilirkişiler yalancı çıkmasın.
Ergenekon ve Balyoz Davalarının içlerinde Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutalarının da bulunduğu yüzlerce sanık ile avukatları, mahkeme heyetinden 943 talepte bulundular.
Şu belgelere ulaşılsın.
Şu kanıtlar bulunsun.
Şu şahitler dinlensin.
Tamı tamına 943 talep.
Bu 943 talepten sadece ve sadece 7 tanesi kabul edildi. Balyoz ve Ergenekon'dan yargılananların istediği “savunma delilleri” mahkemelerce toplanmadı, “dinlenmesini istedikleri şahitler” ise dinlenmedi. Aynı tavır “Şike Davasında” da gösterildi.
Adil yargılama olmadı.
Uzun tutukluluk yaşatıldı. 5 yıl (1825 gün eder) tutuklu yargılandılar.

* * * * * *

Aynı adaletin çatısı altında görülmekte olan “Ayakkabı Kutusu Davası”nın sanığı banka genel müdürü ile avukatının mahkemeden istediği bütün talepler, yerine getirildi. 10 talep istediler 10'da yerine getirildi. İktidar yandaşlarının yargılandığı Deniz Feneri Davası'nda da aynısı yaşanmıştı. Genel Müdür'ün avukatı kimi şahit gösterdiyse hemen dinlendi. Getirdikleri belgeler hemen ciddiye alındı. İncelendi. İktidarın arkasında durduğu Banka Genel Müdürü için “adil yargılama ortamı” oluşuverdi.
Bu deliller yetersiz.
Dinleme kanunsuz.
Soruşturmada kullanılamaz.
Kovuşturmada geçmez kararına varıldı ve 4.5 milyon doları evinde ayakkabı kutularında saklayan 21. Yüzyıl bankacısı kutucu Genel Müdür, 57 gün yattıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere, serbest bırakıldı.

* * * * * *

Daha mürekkebi kurumadı.
Avukatı Prof. Dr. Ersan Şen, cezaevinde görüşmesinde; “En az 1 yıl içerdesin…” demişti de Genel Müdür; “Olur mu öyle şey… Beni neden 3 ay sonra mahkemeye çıkartmıyorlar…” diye öfkelenmişti. Profesör avukat; “bugüne kadar 3 ayda kimse mahkemeye çıkartılmadı…” diyerek kutucuya gerçekçi olmayı öğütlemişti.
3 ay 90 gün eder.
Kutucu 57 günde çıktı.
Kutucu, iktidarın adamı.
Adalet kutunun temeli oldu.
Koca profesör bile yanıldı.
Kutucu salıverildi!
Adalet hüküm giydi!

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more