Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

Sapanca Gölü de boğdurularak öldürülüyor!

17 Şubat 2014

Kar yağmadı, yağmur az düştü. Kuraklık Sapanca Gölü'nü de vurdu. Sapanca Gölü'nde kara göründü.
Göl metrelerce çekildi.
Ortasında kayalıklar belirdi.
Su seviyesi 30.44 kotuna indi.
Yatağı 15 metre çekildi.
İskeleler açıkta kaldı.
Göl bataklığa dönüşüyor.
Bölgenin sivil toplum örgütleri; Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Bisikletliler Derneği, Tabiat Sahipsiz Değildir Derneği, Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri ellerinde “Çok Geç olmadan…” ve “Sapanca Gölü Elden Gitmeden… El ver…” pankartları taşıyarak tehlikeyi dile getiriyorlar.
Yana yakıla uyarıyorlar.

* * *

Evet çok geç olmadan!
Sapanca Gölü'nde ekolojik denge can veriyor. Besin zinciri yok olup bitiyor. Göl tabanında yosunlaşma ve boyu 1 metreyi aşan bitkiler oluştu. Uzmanlar şu acı benzetmeyi de yapıyor:
Göl boğularak ölmeye başladı.
Gölü besleyen su azalıyor.
Hazır su ise aşırı çekiliyor.
Tabanında balçıklaşma başladı, rengi kızarmaya döndü ve “Alg” denilen zehirli bakteri patlaması yaşanmaya yüz tuttu.
İşte bir göl böyle boğulur.
Göl, böyle boğularak ölür.
Sapanca Gölü ölürse!
En önce iki büyük şehir; Sakarya ve İzmit, içecek su bulmakta çok büyük sıkıntıya düşer. Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kriterlere göre Türkiye'nin en kaliteli içilecek kaynağı olan Sapanca Gölü'nün suları bu iki kentin insanlarına içme suyu oluyor.

* * *

Ne yapmalı?
Kuraklığın yoğun yaşandığı ve özellikle gölü besleyen dağlara kar düşmediği yıllarda; göl suyu sadece iki kentin insanları için içme suyu olarak kullanılmalı. Göl'den su kullanan çok sayıda sanayi kuruluşu var ve bu yasal değil. Ayrıca Sapanca Gölü'nü besleyen su kaynakları üzerinde 27 adet su firmasının kurulmasına izin verildi.
27 adet su firması!
Suyu pet şişeliyor.
İstanbul'a, Ankara'ya, Türkiye'nin her yerine satıyorlar. Bu kadar çok sayıda su firmasına hangi ölçülere göre izin verildi? 27 su firması, gerçekten sözleşmelerinde yazılan; “saniyede çekilen su miktarları” ölçülerine uyuyorlar mı? Yoksa aşırı yüklenmeler mi var? Sanayide 3 litre doldurması gerekirken, 10 litre mi dolduruyor ya da saniyede 5 litre doldurması gerekirken 15 litre mi dolduruyor? Böylelikle Sapanca'nın can suyunu bir yandan sanayi kuruluşları bir yandan suyu ticari kazanç haline dönüştüren ve aralarında fiyat anlaşması yaparak (bir çeşit tekelleşme) kentli tüketiciye satan su firmaları mı kurutuyorlar?

* * *

Kim denetleyecek?
Bu iktidar yalana battı.
Başta Başbakan ve bakanların adı yalan söyleyene çıktı. Adları yalana yapışmış yönetim; başta insanların “su kullanım alışkanlıkları” olmak üzere su havzalarının kapasitelerinin aşırı zorlanmaması için ne yapıyor?
Kimse bilmiyor.
Sapanca Gölü boğuluyor.
Boğuluyor değil boğduruluyor.

Küfürbazı atacaklar!

Ankara'nın dürüst gazetecilerinden Zülfikar Doğan‘ın Karşı Gazetesi'ndeki köşesinde yazdığına göre, Türk Müteahhitler Birliği (TMB) Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Konseyi, Başbakan'ın değerli küfürbaz müteahhitleri Mehmet Cengiz ile Celal Koloğlu‘nun TMB üyeliğinden çıkartılmasına ve İNTES Başkanlığı'ndan atılmasına karar verdi. SÖZCÜ okurları da “Şikayetçiyim Küfürbazdan” dilekçelerini savcılıklara yağdırıyorlar. Aralarında örgütlenip, 50 dilekçeyle savcılıklara başvuran gruplar oluşmaya başladı. Şikayetçi olalım küfürbazdan…

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more