Sözcü Plus Giriş
NECATİ DOĞRU

Uçağın alaturka helası!

6 Eylül 2014

Saray uçağa yüksek para ödendi. Dolar olarak 200 milyon; bugünkü kurla Türk Lirası'na çevirip söylersek 436 milyon liradan fazla.
İlk gezi Kıbrıs'a yapıldı.
İkincisi Azerbaycan'a.
Üçüncü Galler'e.
Terleyen Cumhurbaşkanımız (!)
Uçakta uçarak terliyor(!)
Yağcılık yazıları yazsınlar diye davetli gazeteciler; cumhurbaşkanından önce uçağa dalkavukluk yapıp “Air Force One” diye İngilizce tanımlama ile yazıyorlar. ABD'li gazeteciler Obama'nın uçağı için “Air Force One” diye yazıyor ama adamların kendi dili… Bizim yağcı gazeteciler; “niçin uçağa İngilizce dalkavukluk yapıyorlar?” anlamadım. Uçağa ilk binenlerden biri ile eskiden aynı gazetede çalışmıştım; telefonla arayıp sordum. Bana uçağın adına “Air Force One” diyerek halkın gözünde Tayyip Erdoğan'ı Barak Obama ile eşitmiş izlenimi yaratmak istedikleri için böyle yazdıklarını söyledi.

* * * *

Memnuniyetini anlattı.
“Çok çektik” dedi.
Eski uçak dardı.
Tayyip Erdoğan ile uçağın içinde yan yana gelip birlikte fotoğraf çektirip gazetelerimizin birinci sayfasında propaganda haber olsun diye gönderdiğimizde “sanki varoşlara çalışan halk otobüsüne binmiş yolcular gibi birbirimize yapışık” durmak zorunda kalıyorduk fakat “yeni Air Force One”ımızın modifikasyonu mükemmel. Uçağının orta bölümünde toplantı odası yapılmış. Sanki bakanlar kurulu toplantısındaymışız gibi Cumhurbaşkanı ortada ve biz uzun masanın iki yanında koltuklarda fotoğraf çektirebiliyoruz. Kendisi bana özel söyledi; tasarımı bizzat Tayyip Erdoğan düşünüp, çizip modifikasyoncunun eline vermiş, böyle yapın demiş.
İşte yeni Türkiye!
İşte terleyen Cumhurbaşkanı!

* * * *

Bu benim eskiden gazeteci şimdi dalkavuk yağcı köşe yazıcı arkadaşıma; “modifikasyon dediğin uçağın içinin yeniden düzenlemesini nerede kime ve kaç milyon dolara yaptırmışlar?” diye soruyorum.
Anlatıyor.
Bu uçak uzun uçuyor.
Ekstra yakıt tankları var. Tahiti hariç dünyanın her yerine direkt ulaşıyor. Füzesavar sistemine sahip. İçine ileri iletişim teknolojisi döşeli. 20 bin feet yüksekte uçarken içinden cep telefonumla doğrudan gazete yazı işlerini arayıp, “bu uçakla ilk geziyi gazetenin manşetine koy “ diyebildim. Yazı müdürü de bana; “biz zaten aynısını düşünmüştük” diye cevap verdi. Modifikasyonu ABD'nin Teksası'nda kurulu Gore Design şirketi yapmış. Bu modifikasyon dediğimiz iç düzenlemenin en kusursuzunu İstanbul'da Tuzla'da “yat dizaynı yapan” yerli firmalar var ama Cumhurbaşkanı, “olacaksa Amerikalı olsun” istemiş. Bedelini sormadık. Bedelin ne önemi var. Görsen uçakta cumhurbaşkanı için ayrıca televizyonlu çalışma odası, banyolu, duşlu yatak odası yapmışlar, saray odaları gibi şahane!

* * * *

Alaturka hela yapılmış mı?
Yağcı dalkavuk gazeteci eski arkadaşım soruma şaşırdı; “Alaturka hela restorasyona girmez” dedi. Ben de ona “Restorasyon Hükümet Programına girdi ama…” dedim.
Anlaşamadık.

Kılıçdaroğlu'nun görevinin bitimine 1 yıl kaldı!

Kurultay delegeleri Kemal Kılıçdaroğlu'nu seçti. Böylece Tayyip Erdoğan, 5 seçimdir “döve döve kum torbasına çevirdiği” antrenman malzemesinden 1 yıl daha mahrum kalmayacak. Kılıçdaroğlu'nun görevi; Tayyip Erdoğan'a antrenman kum torbası olmak üzerine yürüdü.
2015 seçimlerine kadar, “kum torbası görevini” yürütecek ve 2015 seçimleri sonrası görevi sona erecek. Dilerim 2015 seçim sonuçları beni bu yazıyı yazmış olmaktan ötürü utandırsın.