Volkan’a sövmeyin!

Ben Fenerli değilim. Beşiktaş'ı tutarım. Volkan'a sövenleri şiddetle kınarım, ayıplarım.
Volkan'a sövmeyin.
Kaç okulumuz var?
Önce bu soruyu sorun.
İlk, orta, lise.
Meslek okullarını koyalım.
Özel okulları da katalım. Toplam 67 bin okul. Bu okullarda Hollanda nüfusundan fazla 17 milyon öğrencimiz okuyor. Birkaç bin köy ve kasaba okulu hariç, kentlerde olanların hemen tamamının bahçesinde tek bir ağaç, çiçek, fidan, çim, çayır yok.
Okul bahçeleri beton oldu.
Ders arası zili çaldı.
Çocuklar bahçeye doluştu.
Çocuk koşsa betonda!
Zıplasa yine betonda!

* * * *

Kentlerdeki okullarda sınıf mevcutları 40-50 kişiye çıktı. Okul bahçeleri ancak 1 basketbol ve 1 voleybol sahası sığacak kadar daraldı. Üç sınıf aynı anda bahçeye beden eğitimi dersine çıktığında o okulun beton bahçesi; 150 öğrencinin 5 dakikalık nefes açma koşusu yapmasına yetmiyor.
Ben adım gibi eminim.
Bu Cumhurbaşkanı!
Bu Başbakan!
Bu Eğitim Bakanı!
Okullarımızda “öğrenci başına koşup oynayabilecekleri kaç metre kare bahçe düşüyor” diye hiç merak etmediler ve envanterini bile çıkartmadılar. Okulların fiziki planlamasını bu kadar kötü yapmanın üzerinde hiç düşünmediler. Ben dün tanıdığım bütün öğretmenlerle konuştum, onlar bana; “3 sınıf aynı anda beden eğitimi dersi için bahçeye çıktığında 1 çocuğa betonla kaplı zeminde verebileceğimiz alan 2 metre kareyi bile geçmiyor” dediler.

* * * *

Beden öğretmeni!
Bu koşullarda ne yapsın?
7 yaşında, 8 yaşında çocuk.
Önce ona vücudunu tanıtsın.
Sonra bedenini sporla eğitirse harikalar yaratabileceği, ömür boyu sağlıklı yaşayabileceği, beynini de, zekasını da, ahlakını da, vicdanını da geliştirebileceği, her alanda başarılı olabileceği bilincini versin. Bu öğretmen aynı anda daha 1-2-3-4‘üncü sınıflarındaki öğrencilerinin içinden özel yetenekli olanları keşfedip iyi antrenörlük eğitimi almış spor hocalarına yönlendirsin.
Ben adım gibi eminim:
Bu Cumhurbaşkanı!
Bu Başbakan!
Bu Eğitim Bakan!
Öğretmenlerin yüzde 95'inin, tükenmişlik, bıkkınlık içinde olduğunu bile bilmiyor, bunun nedenlerini merak bile etmiyordur.

* * * *

Volkan'a sövmeyin!
Hollanda'ya bakın.
Gelene 4.
Gidene 3.
Atıyor.
Hollanda'da okullarda 5 yaşından sonra bütün çocuklar sporun her dalında hem teorik hem pratik eğitiminden büyük bir özenle geçiriliyorlar. Öğretmenlerin hiçbiri tükenmişlik, bıkkınlık, yenilmişlik duygusu içinde değil. Okul bahçelerinin hiçbirinde beton zemin yok. Hollanda'da okul bitişiklerinde 8-10 çim futbol sahasını yan yana görebilirsiniz.
Bizim Milli Takım:
Gelenden 4.
Gidenden 3.
Yiyor.
Sorumlu Volkan değil.
Eğitim sistemini ve okullarımız ve öğretmenlerimizin durumunu kaleci Volkan planlamıyor, 12 yıldır bu Cumhurbaşkanı, bu başbakan, bu eğitim bakanının bakış açısı planlıyor.
Volkan'a sövmeyin.
Adresi şaşırmayın.

Üfürmenin gücü!

Amerika Kıtası'nı Kristof Kolomb'dan önce Müslüman denizciler keşfetti üfürmesine akılı başında insanlar bile “bu doğru olsa ne yazar” diyecekleri yerde yalanın üstüne atlayıp gündem yaptılar. Hedef yerini buldu. Gündem değişti. Ermenek'de 18 madencinin su baskını ve çamur balçığı içinde can vermesinden birinci derecede eski Başbakan ve yeni Cumhurbaşkanı'nın ve ikinci derecede Enerji Bakanı'nın sorumlu olduğu gerçeği unutuldu. Enerji Bakanı, “istifa etmiş fakat sensiz Türkiye yaşamaz” denilerek istifası kabul edilmemiş numarası da unutuldu. Üfürme tuzağına düşenler olmazsa, üfürmenin bir gücü yok!

Loading...