Reklamsız Sözcü
SAYGI ÖZTÜRK

Atatürk’ü silme projesi

9 Kasım 2014

Yarın, Büyük Önder Atatürk'ün vefatının yıldönümü… Devletimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu, çağdaşlaşmamızın önderi Mustafa Kemal'e TBMM'de milletimiz tarafından verilen Atatürk soyadı, son yıllarda unutulmaya, unutturulmaya, zihinlerden silinmeye çalışılıyor. Ders kitaplarından Atatürk ismi neredeyse tamamen çıkarılmış gibi. Dinimizce kutsal sayılan günlerde Atatürk ve silah arkadaşlarına, şehitlerimize dua edilirken, artık o dualar da edilmiyor. Atatürk'ün özdeyişleri, kamu kuruluşlarının girişlerinde yer alırken, onları da değişik bahanelerle kaldırıyorlar.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın illere gönderdiği hutbelerde Atatürk adı artık kullanılmıyor. Çanakkale Şehitleri için okutulan dualarda Atatürk yok. Bazı din görevlileri hutbelerinde, dualarında Atatürk'ü andıkları zaman haklarında işlem yapıldığı belirtiliyor. Kısaca, Atatürk gönüllerden de uzak tutulmaya çalışılıyor.

Havaalanlarından da siliniyor

İstanbul'da yapımına karar verilen 3. Uluslararası Havalimanı adının da “ATATÜRK” olmayacağını artık bakanlar açıklıyor. Gerekçe olarak, inanacak olanlar için mevcut uluslararası Atatürk Havalimanı'nın da faaliyetini sürdüreceği ileri sürülüyor. Oysa 3. Havalimanı, uluslararası uçuşlara açıldığında, mevcut Atatürk Havalimanı'nın uluslararası uçuşlara kapatılacağı, doğacak tepkileri önlemek amacıyla bir süre yurtiçi uçuşlar, bakım ve diğer hizmetler için kullanılacağı biliniyor.
Günümüzde sadece THY, dış hatlarda 105 merkeze uçuyor. Buna ilave olarak uluslararası hava şirketlerinin Atatürk Havalimanı'na yaptığı tarifeli ve tarifesiz uçuşlar da ilave edildiğinde bu merkezlerin 200 civarında olduğu değerlendiriliyor. Atatürk Havalimanı'nın uluslararası uçuşlara kapatılması ile İstanbul'dan veya İstanbul'a uçuşu olan havayollarının tüm uluslararası hava limanlarındaki uçuş bilgi panolarında bugün var olan Atatürk Havalimanı (Atatürk Airport) sözcükleri kaldırılacak ve yerine 12. Cumhurbaşkanı'nın adı yazılacak.

Yine Atatürk Havalimanı olsun

Böylece “Atatürk” isminin zihinlerden ve gönüllerden silinmesi konusunda sistemli bir şekilde yürütülmekte olan çalışmalara etkin bir halka eklenmiş olacak, uluslararası yüzlerce havalimanında her gün milyonlarca insanın dudaklarında fısıldanan ve zihinlerinde oluşan “Atatürk” adı yıllar içerisinde unutulmaya, yetişecek nesillerin de bu büyük insanın adını öğrenmelerine engel olunmuş olacak.
Ünlü Mimar Sezer Aygen, bu konuda uyarı görevini yapmak ve sesini duyurmak için çırpınıyor. Anadolu Ulusal Uyanış ve Dayanışma Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Didar Eser de, platform üyelerine şunları bildiriyor:
“Böyle bir uygulamayı yüce milletimizin kabul etmeyeceği inancındayız. Bu nedenle, başta TBMM olmak üzere anayasal kuruluşlarımızı, siyasi partilerimizi, STK'larımızı ve kamuoyunu yeni yapılacak havalimanının adının öncekinin bir devamı olarak ATATÜRK HAVALİMANI olarak sürdürülmesi konusunda kararlı bir şekilde işbirliği yapmaya davet ediyoruz.”
Atatürk'ün adının silinmeye çalışıldığı bir dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi adının verilmesinden memnuniyet duyacağını bilmeyen var mı?

Saygı Öztürk
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more