PKK silahı bırakmaz, çünkü…

Hükümet ve HDP'liler arasında, terör örgütü PKK'yı silahsızlandırma, sınır ötesine çekme görüşmeleri yeniden başladı. Bu görüşmelerde neler konuşulduğunu, hangi sözler verildiğini açıkçası birkaç kişi dışında bilen yok. Bilinen, terör örgütünün bölgede artık önemli bir otorite haline geldiğidir.
Güneydoğu'yu, örgütü çok iyi bilen bir komutana “PKK silah bırakır mı?” diye sordum. “Asla” dedi. Bırakın örgütün silah bırakmasını, halkı da silahlandırıyor. Örgütün silahlı kanadı bugün sadece dağlarda değil il ve ilçelere de yerleşmiş durumda… Üstelik sayısı da artık 4-6 binlerde değil 10 bin civarında…
Kış hazırlıkları nedeniyle örgütte mevsim gereği bir eylemsizlik dönemi başlayacak. Bu, başka türlü yorumlanmamalı. Hükümet örgütün zayıflamasını, örgüt ise verilen sözlerin tutulmasını, bunun için HDP'den çok bu işin kahrını çekenler olarak Abdullah Öcalan ve kendilerinin muhatap alınmasını istiyor.

Şehirleri silahlandırıyorlar

Güneydoğu'da 40 yıldır gazetecilik yapan Raşit Kısacık da sözü kısa kesiyor, “PKK asla silah bırakmaz” diyor. Herkesin bu kadar umutlu olduğu dönemde, örgütün silah bırakakmamasının nedenleri ne olabilir. Onları sıralayalım:
– PKK, HÜDA-PAR kurulduğundan beri bu parti üyelerine ve sempatizanlarına karşı 332 eylem gerçekleştirdi. Yani Güneydoğu'da eskiden Hizbullah örgütüne karşı olduğu gibi şimdi de HÜDA-PAR'a karşı yeni bir cephe savaşı başlattı. Kandil, şehirlerdeki milislerini ve gençlik örgütünü silahlandırmaya devam ediyor.
Silahı bırakacak olan örgüt öncelikle okulları, dershaneleri, bankaları yakmaz, talan etmez. İl ve ilçe yollarını kepçelerle kazıp (en son Hasip Kaplan'ın doğup büyüdüğü İdil ilçesinde olduğu gibi) mahallelere giriş-çıkışları kontrol etmez. İş adamlarından haraç toplamaz. Köy korucularını, asker ve polisleri şehit etmez. Kurtarılmış bölgeler ilan edip, kendi yargısını, kendi polisini oluşturmaz. En azından çözüm süreci denilen sürece katkı olsun diye bu tür eylemlere ara verir. Ayaklanma provaları yapmaz.
– PKK, misyonunu, rolünü ve fonksiyonunu bugüne kadar ancak silahlı yerine getirebildi. Kendine karşı duran önde gelen Kürt kökenli vatandaşları safına çekme, örgütleme veya infazları böylece silahla gerçekleştirdi.
– Abdullah Öcalan'ın ve örgütünün Suriye'den çıkarılmasından sonra örgüt Suriye, İran ve Irak'a bağımlı hale geldi. Onlar adına hareket etti. Kendisi için de sınırlı bir özerk hareket etme alanı (kamplar) oluşturdu. Bu alanda, silahın dışında bir hareket kabiliyeti olmadığı gibi; bağımlı hale geldiği devletlerin çıkarlarına, silahlı güç dışında bir yapıyla hizmet etmesinin imkansız olduğunu gözlemledi.

Silah giderse, bunlar da gider

– PKK demek silah demek. Silahı bıraktığı anda PKK denen bir yapı kalmaz. Türk ve Kürt kökenli vatandaşlar üzerinde silahlı güçleriyle korku imparatorluğu kurdu. Silahı bırakırsa bu gücü elinden gider.
– Legal alanda siyaset içinde güçlü olma, legal siyaseti ve Kürt siyasetçileri denetleme, seçimlerde tek belirleyici unsur olma, belediyeleri ele geçirme, onlar üzerinde kontrol kurma, mali gücüne güç katma olanaklarına silahla kavuştu. Silah bırakılırsa bunlarda elden gider.
– PKK, gelinen aşama itibarıyla kendine özgü bir alanda egemen, otorite, despotik olma amacı ve ihtirasına sahip. Özetle kendi despotik imparatorluğunu kurmak istiyor. PKK yöneticileri ancak silahla bunu sağlayabilir. Ortadoğu'daki durum, PKK'nın silahlı güç olarak devamına kolaylık sağlıyor. Silahı bırakırsa tüm bu olanakları da kaybeder.
– PKK üzerindeki ulusal ve uluslararası
vesayet güçleri, başka bir deyimle PKK'nın bağımlı olduğu ulusal ve uluslararası güçlerin (özellikle dünya uyuşturucu ve silah mafyasının) izni olmadan silahı bırakamaz.
– Örgüt, kendi bünyesi ve ona hizmet eden partilerin çıkarlarını ön planda tuttuğu için “Biji Serok Apo ve PKK” sloganını Türkiye Cumhuriyeti'ne kabul ettirme amacından uzaklaşmamak için silah bırakmaz.
– Kürt Federe Devleti ya da gelecekteki amacı olan Büyük Kürdistan'ın Baas Partisi olma ve Abdullah Öcalan'la “Büyük Kürdistan”ın liderliğini kazanmak için silahı bırakmaz.
– Yurt dışında her ferdi silahlı olan PKK yurt içindeki militan ve milislerini de silahlandırdı. Bu denli bir silahlı gücün her türlü eylemi rahatlıkla yaptığı ve çözüm sürecine de iktidarı kolaylıkla zorladığı için silahı bırakmaz.
– PKK'nın elindeki en büyük koz silahtır. Bundan elbette ki vazgeçmez, geçemez.
– PKK silah bırakacağına aksine daha da marjinalleşti ve önemli bir silahlı güç haline geldi. Silahı bıraktığı an bunun bir intihar olduğunu, partinin tamamen amaçları ile birlikte tarih olacağını çok iyi bildiğinden silahı bırakmaz.
PKK'nın öyle silahını bırakmasını kimse beklemesin. Örgüt, başlatılan görüşmeleri kazanıma çevirmenin planını yapıyor. Kazanıyor da…

Loading...